
W Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu odbyły się kolejne warsztaty samoobrony dla ratowników medycznych. W dniach 21–22 maja szkolenie przeszło 28 ratowników z Nowego Sącza, Limanowej i Gorlic. Celem zajęć było przygotowanie zespołów ratownictwa medycznego do skutecznego reagowania na agresywne zachowania pacjentów i osób postronnych podczas interwencji.
Agresja wobec ratowników rośnie. Policja reaguje
W obliczu coraz częstszych przypadków agresji fizycznej i słownej wobec ratowników, sądeccy funkcjonariusze rozpoczęli w marcu cykl specjalistycznych szkoleń. Ich głównym celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa personelu medycznego, który w swojej pracy coraz częściej staje się celem ataków – również ze strony osób, którym niosą pomoc.
Zajęcia prowadzone były przez doświadczonych instruktorów taktyk i technik interwencji, którzy na co dzień szkolą policjantów z zakresu reagowania w sytuacjach zagrożenia. Program obejmował praktyczne techniki samoobrony, metody deeskalacji napięcia oraz ćwiczenia w sytuacjach kryzysowych.
To już kolejne takie szkolenie
Szkolenie z 21–22 maja to druga tura warsztatów, po wcześniejszych zajęciach z końca kwietnia, podczas których przeszkolonych zostało 26 ratowników. Jak zapowiadają organizatorzy, kolejne edycje już są planowane – zainteresowanie środowiska medycznego jest duże, a potrzeba takich umiejętności coraz pilniejsza.
Ratownicy pod ochroną prawa
Policja przypomina, iż ratownicy medyczni w trakcie wykonywania obowiązków służbowych objęci są ochroną prawną, podobnie jak funkcjonariusze publiczni. Znieważanie ich, używanie przemocy czy naruszanie nietykalności cielesnej stanowi przestępstwo i może skutkować odpowiedzialnością karną.
Portal miastoNS.pl będzie informował o kolejnych działaniach na rzecz bezpieczeństwa pracowników służb ratunkowych w regionie.
Źródło i fot.: KMP Nowy Sącz