Rozpoczyna się tygodniowy odpust na Świętym Krzyżu

1 tydzień temu
Zdjęcie: Rozpoczyna się tygodniowy odpust na Świętym Krzyżu


W najstarszym polskim sanktuarium, na Świętym Krzyżu, rozpoczynają się tygodniowe uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Od 7 do 15 września do świątyni będą pielgrzymować zarówno osoby indywidualne, jak i zorganizowane grupy. Suma odpustowa każdego dnia będzie odprawiana o godzinie 12.00.

Ojciec Rafał Kupczak, superior klasztoru mówi, iż w tym roku uroczystościom towarzyszy hasło: „Oczyma ukrzyżowanego Pana patrzymy na świat”. To słowa założyciela zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, św. Eugeniusza de Mazenoda.

– Żyjemy w czasach, kiedy mamy różne wydarzenia związane z krzyżem. Jedni ten krzyż ściągają, inni chcą o niego walczyć. o ile ściągniemy krzyż nie z naszych ścian, ale z naszego życia, jeżeli pozbędziemy się tego krzyża, tym samym pozbędziemy się spojrzenia na drugiego człowieka i na świat oczyma Jezusa Ukrzyżowanego.

Bez niego nie będziemy potrafili zrozumieć człowieka z jego słabością, ułomnościami. Z krzyża płynie jedyne przesłanie – miłości. Musimy pamiętać o jednym, iż Jezus umarł na krzyżu za wszystkich – mówi o. Rafał.

Superior przypomina, iż w klasztorze przechowywane są relikwie krzyża, na którym umarł Chrystus.

– Po badaniach tych relikwii, przeprowadzonych w 2002 roku na pewno wiemy, iż jest to drewno, które ma dwa tysiące lat i jest to sosna jerozolimska, używana w tamtych czasach do robienia krzyży. Niebywałe dla badaczy było to, iż chociaż przechowywane w relikwiarzu drewno nie było niczym konserwowane, zabezpieczane, impregnowane, to zachowało swoją strukturę – opowiada o. Rafał Kupczak.

W ostatnich tygodniach oblaci zdecydowali, iż obok ogólnego błogosławieństwa relikwiami (wprowadzonego na czas pandemii), przywrócą chętnym możliwość indywidualnego ucałowania relikwiarza. Dodatkowo, przez cały tydzień będzie można zobaczyć najstarszy, zabytkowy relikwiarz, wykonany ze złota zostawionego przez króla Władysława Jagiełłę. Będzie on wystawiony w kaplicy Oleśnickich.

Przez cały tydzień do klasztoru będą pielgrzymować różne grupy.

W sobotę, 7 września, w sanktuarium spotkają się osoby konsekrowane. W poniedziałek na Święty Krzyż przyjadą leśnicy, w środę – rzemieślnicy, sadownicy, pszczelarze i rolnicy, a w czwartek – służby mundurowe.

Piątek będzie dedykowany osobom chorym, z możliwością przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych. Natomiast w sobotę, 14 września, czyli w dniu uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego, odbędzie się III Ogólnopolskie Spotkanie Rycerstwa Niepokalanej. Sumie przy ołtarzu polowym będzie przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Podczas mszy świętej usłyszymy Zespół Śpiewaczy Echo Łysicy.

Z soboty na niedzielę (14/15 września) zaplanowano także całonocne czuwanie. Rozpocznie się Apelem Jasnogórskim o 21.00 i mszą pod przewodnictwem biskupa Edwarda Frankowskiego o 22.00. Całość poprowadzi Wspólnota Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W ostatnim dniu uroczystości, w niedzielę, 15 września, sumie odpustowej przy ołtarzu polowym będzie przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. W trakcie liturgii będzie można usłyszeć Orkiestrę Reprezentacyjną Straży Granicznej, która po mszy świętej wystąpi z koncertem.


Idź do oryginalnego materiału