1300 osób deportowanych w ciągu dwóch miesięcy: Tylu obcokrajowców polskie służby odesłały do kraju pochodzenia w 2025 roku. W analogicznym okresie 2024 roku było to 700 osób. Według danych Komendy Głównej Straży Granicznej, które podała "Rzeczpospolita" to wzrost o 85 proc. - Wśród cudzoziemców, wobec których zostały wykonane decyzje o zobowiązaniu do powrotu, największą liczbę stanowili obywatele Gruzji, Białorusi i Mołdawii - przekazał ppłk SG Andrzej Juźwiak, rzecznik Komendy Głównej SG. Do Gruzji odesłano 260 obywateli, a do Białorusi - 220.
REKLAMA
Kim są deportowani cudzoziemcy? Straż graniczna podała, iż najczęściej popełnili przestępstwa przeciwko "bezpieczeństwu Polski i porządkowi publicznemu". - Są to zwykle recydywiści, skazani za napaści, bójki, uszkodzenia ciała. Dużo jest kierowców z wyrokami za jazdę po alkoholu oraz zakazem prowadzenia pojazdów, który nagminnie łamią - wymieniła Monika Szpunar ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w rozmowie z dziennikiem.
Zobacz wideo Javier Milei. Balcerowicz z Argentyny [Co to będzie odc.43]
W połowie marca Straż Graniczna informowała o deportacji grupy Gruzinów: 11 marca na pokładzie samolotu czarterowego Polskę opuściło dziesięciu obywateli Gruzji. W tej operacji z polską Strażą Graniczną współpracowali Frontex oraz służby z Niemiec i Włoch. "Czterej mężczyźni otrzymali przymusowe decyzje powrotowe, ponieważ wymagały tego względy obronności lub bezpieczeństwa państwa, pozostali z uwagi na ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego" - podała wówczas Straż Graniczna.
Czytaj również: "Rosyjski oligarcha chce wydobywać ukraińskie surowce. To może wzmocnić armię Putina".Źródło: Rzeczpospolita, IAR