Rosja zmienia prawo. Talibowie mogą zostać usunięci z listy organizacji terrorystycznych

news.5v.pl 3 miesięcy temu

Talibowie nie terroryści

Rosyjska lista organizacji terrorystycznych może ulec zmianie. Prawo pozwala wykluczyć z listy organizacji terrorystycznych każdą organizację, której działalność jest zakazana w Rosji. Aby to zrobić, sąd musi spełnić żądanie prokuratora generalnego.

Prawo pozwoli wykluczyć z listy organizacji terrorystycznych ruch talibów, którzy doszli do władzy w Afganistanie w 2021 r.

Dochody „zagranicznych agentów” zostaną przekazane na specjalne konta

Prawo zobowiązuje do tworzenia specjalnych kont rublowych, na które będą trafiać dochody osób uznanych za „zagranicznych agentów”. Będą na nie trafiać zyski ze sprzedaży i wynajmu nieruchomości i transportu, odsetki od depozytów i udziały kapitałowe w organizacjach. Pieniądze będzie można wykorzystać dopiero po wykluczeniu danej osoby z grona „zagranicznych agentów”.

Kary dla obcokrajowców za „pomoc wrogowi”

Prawo zaostrza karę za zbrojny bunt do dożywocia. Dolna granica kary za bunt została zwiększona z 15 do 20 lat. Ta sama ustawa eliminuje prawo do zwolnienia warunkowego dla osób skazanych na dożywocie za terroryzm i podburzanie. Wprowadza również karę dla obcokrajowców za „pomoc wrogowi” — do 15 lat.

Dzieci cudzoziemców w szkołach muszą znać rosyjski

Dzieci migrantów będą przyjmowane do szkół tylko po sprawdzeniu znajomości języka rosyjskiego. Takie testy będą przeprowadzane od 1 kwietnia 2025 r.

Najemnicy jak żołnierze

Zmieniony został kodeks karny. Zgodnie z poprawką uczestnicy „formacji ochotniczych” (czyli m.in. milicji działających w Donbasie oraz firm najemniczych takich jak Grupa Wagnera) będą ponosić odpowiedzialność za niewykonanie rozkazów, stawianie oporu przełożonemu, nieuprawnione opuszczenie jednostki lub miejsca służby, dezercję, dobrowolne poddanie się i inne przestępstwa przewidziane dla wojska.

Rostów przemianowany na Rostów Wielki

Ustawa o zmianie nazwy 30-tys. miasta w regionie Jarosławia została przyjęta z inicjatywy lokalnej Dumy. Według sondażu z 2023 r. zmianę nazwy poparło 58 proc. mieszkańców miasta. Autorzy ustawy opowiadali się za przywróceniem miastu nazwy „powszechnie znanej w przeszłości i obecnie”. W nocie wyjaśniającej stwierdzono, iż „Rostów Wielki” był wspominany w kronikach.

Idź do oryginalnego materiału