Rodziny katyńskie apelowały: pamiętajmy o ofiarach zbrodni NKWD

1 dzień temu
Zdjęcie: Rodziny katyńskie apelowały: pamiętajmy o ofiarach zbrodni NKWD


Musimy pamiętać o tym, skąd jesteśmy i co się kiedyś wydarzyło – mówiła Jolanta Kulińska, wiceprezes Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska. W niedzielę (13 kwietnia), w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej na Cmentarzu Starym w Kielcach uczczono pamięć o Polakach zamordowanych w 1940 roku w Katyniu.

Uroczystość była krótka i miała przede wszystkim zaakcentować pamięć o tragicznej zbrodni na Polakach. Główne uroczystości w województwie świętokrzyskim odbyły się bowiem w miniony piątek (11 kwietnia), kiedy ulicami Kielc przeszedł milczący Marsz Katyński.

Jolanta Kulińska, prezes Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska wspomniała swojego dziadka, porucznika Władysława Sulewskiego, nauczyciela z Łucka, którego NKWD aresztowało w miejscu pracy. Trafił do więzienia, potem został zamordowany. Jolanta Kulińska podkreślała rolę pamięci o ludziach, którzy zostali zamordowani przez Rosjan.

– Ta pamięć wywodzi się z naszej historii, z naszych korzeni. o ile tego nie będzie, to w zasadzie nie ma znaczenia, gdzie jesteśmy i co robimy. Data 13 kwietnia jest symboliczna – to właśnie wtedy ujawniono groby katyńskie. Ponieważ było to pierwsze znalezisko, to całą zbrodnię nazwano zbrodnią katyńską. Katyń stał się jej symbolem – podkreślała.

Marek Jończyk z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej przypomniał, iż Kielecczyzna poniosła duże straty. W zbrodni katyńskiej zginęło ok. 11 procent osób związanych z tym regionem.

– Ponieśliśmy straty, które lokowały nas na 5. miejscu wśród wszystkich regionów ówczesnej Polski. Trzeba pamiętać, iż wówczas zginęli w większości oficerowie rezerwy Wojska Polskiego. Zawodowych oficerów z liczby ponad 2,3 tys. osób było zaledwie lub aż 314. Natomiast najliczniejszą grupą zawodową byli policjanci, zamordowano ich 736 – informuje.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego – Facebook

Zamordowano także urzędników, nauczycieli, inżynierów, lekarzy, przedsiębiorców, ludzi sztuki, leśników i farmaceutów. Historyk podkreśla, iż byli to przedstawiciele polskiej inteligencji, których śmierć była druzgocącą stratą dla wojennej działalności konspiracyjnej, a po wojnie – odbudowy Polski.

Podczas uroczystości złożono kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim na Cmentarzu Partyzanckim, zapalono znicze i odmówiono modlitwę. Kwiaty złożono także przed Pomnikiem Sybiraków na znak solidarności i pamięci o tych, których w trakcie wojny także spotkał tragiczny los.

To nie koniec uroczystości związanych z upamiętnianiem ofiar zbrodni katyńskiej. 22 kwietnia o godzinie 18.00 w kinie Fenomen w Wojewódzkim Domu Kultury wyświetlony zostanie film Katyń w reż. Andrzeja Wajdy. Przed projekcją będzie miała miejsce prelekcja wprowadzająca.

23 kwietnia w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem prof. Witolda Wasilewskiego, jednego z najlepszych badaczy zbrodni katyńskiej.

25 kwietnia odbędą się wojewódzkie uroczystości w Hucie Szklanej przed Pomnikiem Katyńskim.

Historii o zamordowanych oficerach z Ziemi Świętokrzyskiej można posłuchać w archiwalnej audycji Radia Kielce pt. „Zginęli na nieludzkiej ziemi”

Idź do oryginalnego materiału