Referendum w Ekwadorze: Wcześniejsze wyniki i aresztowanie członka gangu dają impuls wojnie prezydenta Daniela Noboa z przestępczością

oen.pl 1 tydzień temu


Vicente Gaibor/Bloomberg/Getty Images

Wyborca ​​oddaje głos w lokalu wyborczym podczas ogólnokrajowego referendum w Ekwadorze w Olon w prowincji Santa Elena, 21 kwietnia 2024 r.



CNN

Wstępne wyniki referendum w Ekwadorze sugerują, iż prezydent Daniel Noboa zdobył poparcie społeczne dla środków bezpieczeństwa mających na celu nasilenie jego wojny z przestępczością.

Według danych Krajowej Rady Wyborczej (CNE), jego rząd jest na dobrej drodze do zdobycia poparcia dla dziewięciu z 11 propozycji przedstawionych w niedzielnym głosowaniu, w tym dla czterech kluczowych środków bezpieczeństwa.

Dobre wieści dla Noboi pogorszyły się w poniedziałek, gdy policja ogłosiła, iż ​​aresztowała osławionego rzekomego przywódcę gangu.

Wstępne wyniki referendum sugerują, iż 72% społeczeństwa popiera zezwolenie wojsku na patrolowanie wraz z policją w celu zwalczania przestępczości zorganizowanej (coś, co w tej chwili może mieć miejsce jedynie w przypadku stanu wyjątkowego), a 65% popiera zezwolenie na ekstradycję Ekwadorczyków pod pewnymi warunkami ( wśród nich gwarancje humanitarnego traktowania i zakaz stosowania kary śmierci).

Obie te propozycje wymagałyby zmiany konstytucji Ekwadoru, która w tej chwili zabrania ekstradycji Ekwadorczyków w jakichkolwiek okolicznościach. o ile ostateczne wyniki głosowania w dalszym ciągu wykażą poparcie społeczne dla tych środków, wejdą one w życie natychmiast po ich opublikowaniu w oficjalnym rejestrze. Nie jest jasne, kiedy dokładnie to nastąpi.

Dwie inne propozycje związane z bezpieczeństwem – surowsze kary więzienia za niektóre brutalne przestępstwa oraz ustanowienie stałej obecności sił zbrojnych w więzieniach w celu zapobiegania przemytowi broni – również są na dobrej drodze do uzyskania szerokiego marginesu akceptacji. Te dwie propozycje nie wymagałyby zmiany Konstytucji i będą wymagały zgody Zgromadzenia Narodowego, zanim wejdą w życie.

Dwa środki, które prawdopodobnie zostaną odrzucone przez społeczeństwo, to umożliwienie pracownikom zawierania umów na godziny oraz uznanie międzynarodowego arbitrażu w celu rozstrzygania sporów inwestycyjnych.

Wstępne wyniki będą postrzegane jako zwycięstwo Noboa, który objął urząd w listopadzie zeszłego roku jako najmłodszy prezydent w historii Ekwadoru na podstawie obietnicy powstrzymania szerzącej się przestępczości, która przekształciła niegdyś spokojny kraj w kraj nękany kartelem narkotykowym przemoc.

Od chwili objęcia urzędu realizuje bezkompromisowy program, w ramach którego wypowiedział „wojnę” ponad 20 gangom przestępczym, które określił jako „terrorystyczne”, ogłosił 90-dniowy stan wyjątkowy i zezwolił na wysoce kontrowersyjny nalot na ambasadę Meksyku w Quito w celu schwytania zbiegłego byłego wiceprezydenta Ekwadoru oskarżonego o korupcję.

To rosnące niezadowolenie Ekwadorczyków z pogarszających się warunków bezpieczeństwa skłoniło poprzednika Noboa, Guillermo Lasso, do zarządzenia w zeszłym roku przedterminowych wyborów.

W niedzielę, gdy szacunkowo 13 milionów Ekwadorczyków udało się do urn na referendum, krajowa agencja więziennictwa ogłosiła, iż ​​dyrektor więzienia w regionie Manabi zginął w ataku.

Policja w poście w serwisie X poinformowała, iż ​​w poniedziałek rano aresztowała cieszącego się złą sławą przywódcę gangu Fabricio Colona Pico, co stanowi kolejny impuls dla Noboa.

Zatrzymanie następuje po kilku miesiącach działań operacyjnych i dochodzeniowo-śledczych wyspecjalizowanych jednostek Policji.

Jak poinformował wówczas burmistrz miasta, Colon Pico, rzekomy przywódca gangu Los Lobos, uciekł z więzienia w centrum Riobamby w styczniu.

Kilka dni wcześniej został schwytany po tym, jak prokurator generalna Diana Salazar publicznie zidentyfikowała go jako osobę uczestniczącą w planie ataku na nią.

Jak poinformowała CNN służba penitencjarna Ekwadoru, uciekło wraz z Colonem Pico trzydziestu ośmiu innych więźniów, z których 12 zostało już schwytanych.

Ucieczka z więzienia Colona Pico nastąpiła, gdy inny osławiony przywódca gangu – José Adolfo Macías, znany również jako „Fito” z rywalizującego gangu Los Choneros – również uciekł z więzienia, co spowodowało wysłanie ponad 3000 członków policji i wojska, aby go odnaleźć.


Źródło

Idź do oryginalnego materiału