Reelekcja i handel narkotykami: od awansu w Hondurasie do upadku Juana Orlando Hernandeza w amerykańskim więzieniu

ochrona24.info 2 miesięcy temu

27 stycznia 2014 r., kiedy Juan Orlando Hernández został zaprzysiężony na prezydenta Hondurasu, jego biografia opublikowana na oficjalnym portalu rządowym uczciła, iż ​​był najmłodszym prezydentem na tym stanowisku od 1980 r. Miał 45 lat i był w pewnym sensie politykiem meteor catracho, a konkretnie z partii Nacjonalista, która była wówczas bardzo silna. Dziesięć lat później – po nielegalnej reelekcji w połowie kadencji i po objęciu władzy bez znaczących kontroli – były prezydent miał w swoim życiorysie kolejne – wcale nie przyjemne – osiągnięcie: został pierwszym byłym prezydentem Hondurasu skazanym za handel narkotykami. poza. . Imperium JOH, jak nazywa się tego polityka, ostatecznie upadło w styczniu 2022 r., po przekazaniu władzy Xiomarie Castro.

W ostatnim meczu ery JOH byłem kiedyś trybunałem federalnym w Nueva York, który działa i jest dostępny do kupienia dla dobra wielu naszych dzieci ze strażakami, którzy go sprzedają, aby mogli wykorzystać 400 ton kokainy kupić, Stany Zjednoczone. Sędzia Kevin Castle wydał orzeczenie po procesie, który przyciągnął uwagę międzynarodową.

Ława przysięgłych złożona z 12 Amerykanów w Południowym Sądzie Okręgowym w Nowym Jorku skazała Hernandeza za przekształcenie Hondurasu „w państwo narkotykowe”, mimo iż był otwarcie przyjaznym szefem rządu Stanów Zjednoczonych. Jednak grzechy Hernandeza prześladowały go aż do momentu skazania i nie dotyczyły one wyłącznie handlu narkotykami. „Nie jesteście skazani za korupcję w Hondurasie, to zależy od obywateli Hondurasu” – powiedział sędzia Castell zgromadzonym w dniu, w którym odczytał orzeczenie przeciwko Hernandezowi.

Hernandez został skazany między innymi za spisek mający na celu import kokainy do Stanów Zjednoczonych i posiadanie broni palnej. Od aresztowania w lutym 2022 r. i późniejszej ekstradycji w kwietniu tego samego roku były prezydent publicznie utrzymuje, iż jest niewinny. Twierdzi, iż proces sądowy był pełen „błędów i niesprawiedliwości”.

Policjant chroniący Juana Orlando Hernandeza w drodze do ekstradycji w siedzibie Dyrekcji Krajowych Sił Specjalnych w Tegucigalpa w 2022 r.Gustavo Amador (EFE)

Pomimo surowości wyroku, który obejmuje również pięć lat zwolnienia pod nadzorem i grzywnę w wysokości 8 milionów dolarów, Hernandez i jego obrona oświadczyli, iż złożą apelację od tej decyzji.

Pochodzi z ziem „niesfornego” wodza Lempiry

Juan Orlando Hernández urodził się 25 października 1968 r. we wsi Rio Grande w Gracias jako szef działu Lempira w środowisku produkcji rolnej. Uczył się w szkole średniej w mieście San Pedro Sula, a następnie studiował na Narodowym Uniwersytecie Autonomicznym w Hondurasie, gdzie ukończył studia jako prawnik i notariusz. Później studiował studia magisterskie na kierunku administracja publiczna w mieście, w którym został skazany: w Nowym Jorku, na uniwersytecie stanowym w tym mieście.

Przez lata studiów na Uniwersytecie Hondurasu był związany z ruchami politycznymi i studenckimi. W 1990 r. brat Hernándeza, Marco Augusto, dołączył do Pierwszego Sekretariatu Legislatury i został mianowany asystentem. Wtedy JOH zaczyna nawiązywać kontakty z Partią Narodową. W tym czasie pełnił obowiązki koordynacji politycznej w Lempira, ale jego awans polityczny nastąpił w 1998 r., kiedy został wybrany na przedstawiciela. W 2010 roku został przewodniczącym Kongresu Narodowego za rządów Porfirio Lobo, a w 2012 wygrał wewnętrzne wybory Partii Narodowej na kandydata na prezydenta.

Partia Narodowa postawiła na przywództwo Hernandeza jako podstawowy filar dalszej kontroli państwa Hondurasu, zwłaszcza po zamachu stanu na Manuela Zelayę w 2009 r. Goh objął prezydenturę Hondurasu w 2014 r. w następujący sposób: „Jestem Juan Orlando Hernandez”. , z ziem niezwyciężonego Cacique Lempiry; Przy poparciu większości społeczeństwa. „Jestem prezydentem Hondurasu”. To był burzliwy okres prezydencki.

W 2015 r. mieszkańcy Hondurasu wyszli na ulice, oskarżając rząd Hernandeza o korupcję. Ruch Indignado w Hondurasie został zainspirowany osiągnięciami Międzynarodowej Komisji ds. Przeciwdziałania Korupcji i Bezkarności w Gwatemali (CICIG) i wyszedł na ulice w związku z zarzutami o powszechną korupcję, taką jak defraudacja milionów z honduraskich ubezpieczeń społecznych. W tym samym roku ludzie zaczęli domagać się dymisji prezydenta, ale wręcz przeciwnie, Hernandez miał plan ubiegania się o reelekcję, mimo iż zabraniała tego konstytucja.

Protesty przeciwko wyborom prezydenckim Juana Orlando Hernandeza w Tegucigalpie w Hondurasie w 2017 roku. Juan Carlos (Bloomberg)

Zamiast odpowiadać na powszechne protesty lub podać się do dymisji w obliczu poważnych zarzutów, iż brał udział w defraudacji ubezpieczeń społecznych w celu finansowania swojej kampanii politycznej, Hernández kontynuował drogę autorytarną: skupił całą władzę na naśladowaniu Daniela Ortegi w Nikaragui; Zmilitaryzował kraj i w 2018 r. został nielegalnie i oszukańczo wybrany ponownie na urząd prezydenta. Jego przeciwnicy polityczni twierdzili wówczas, iż JOH ma powiązania z handlem narkotykami.

Powiązania z handlem narkotykami

Wcześniej, w 2012 r., Honduras rozpoczął nie tylko ekstradycje handlarzy narkotyków do Stanów Zjednoczonych, ale także dobrowolne wydawanie się, co stanowiło prawdziwe trzęsienie ziemi dla sił politycznych kraju. Kiedy Los Cachiros, osławieni handlarze narkotyków z Hondurasu, zeznawali w Stanach Zjednoczonych, wielu poczuło się zdenerwowanych. Kiedy przyznali, iż były prezydent Porfirio Lobo Sosa otrzymywał od nich łapówki, a całą relację organizował jego syn, grunt dla rządzącej Partii Narodowej i innych ważnych partii zaczął się trząść.

Syn byłego prezydenta, z którym Juan Orlando Hernández współrządził po zamachu stanu w 2009 r., przebywa w więzieniu w USA. Wokół niego sieć korupcji Sprawa Cacherosa Przeniknęła głęboko do struktur państwa, zwłaszcza struktur partii rządzącej. Według raportu dotyczącego bezpieczeństwa obywatelskiego wydanego przez Organizację Państw Amerykańskich (OAS) w latach 2009–2012 wskaźnik zabójstw wzrósł, osiągając najwyższy poziom w 2011 r.

„Rząd kontrolował wszystkie uprawnienia państwa, a Administracja Antynarkotykowa swobodnie wjeżdżała i opuszczała regiony, zabierając i przywożąc z powrotem prezydentów, aby rozmawiali o walce z handlem narkotykami, w ich helikopterach i na ich warunkach. Duet mocy: Lobo Sosa i Juan Orlando Hernandez. „Twarda polityka wobec przestępczości zorganizowanej wprowadzona w ich rządzie jest najwyraźniej tylko przykrywką dla tego, co się dzieje: tajnych relacji między mafią a państwem”. Rekonstruuje Media Contracorriente w artykule.

Szkic Juana Orlando Hernandeza przed Sądem Federalnym na Manhattanie w Nowym Jorku, 26 czerwca 2024 r.Jane Rosenberg (Reuters)

Jednak tym, co zakończyło się pochowaniem Juana Orlando Hernandeza, był proces jego brata, zastępcy Partii Narodowej Antonio Tony’ego Hernandeza w 2021 r., który został skazany przez Południowy Sąd Rejonowy Nowego Jorku za handel narkotykami. Tony zostaje ujawniony jako pośrednik między władzą polityczną a siłą przestępczą w Hondurasie.

Były prezydent został aresztowany w swojej rezydencji w Tegucigalpa 15 lutego 2022 r., kilka dni po zakończeniu swojej drugiej kadencji, a 21 kwietnia tego roku przewieziono go w kajdankach i na nogach do Nowego Jorku, gdzie ostatni raz przebywał Środa. Zamiast dożywocia, o które wnioskowała Prokuratura, został skazany na 45 lat więzienia.

Żona Juana Orlando Hernandeza ubiega się w tej chwili o urząd prezydenta Hondurasu w wyborach z ramienia Partii Narodowej w 2025 r., a jej kampania opiera się na zapewnieniu niewinności męża oraz spisku handlarzy narkotyków, by zemścić się na prezydencie, który z nimi walczył. więcej. Ona i jej córki prowadzą kampanię polityczną w dzielnicach i miastach Hondurasu, nosząc koszulkę z napisem, który Hernandez wypowiedział podczas procesu w nowojorskim sądzie: „Powiedzcie światu, iż jestem niewinny”.

Śledź wszystkie informacje z El PAÍS América na Facebook I Slub w naszym Cotygodniowy biuletyn.

Idź do oryginalnego materiału