23 października (środa) w Centrum Kultury w Świeciu odbędzie się konferencja “Reaguj na przemoc, pokonasz niemoc”. Organizatorem wydarzenia jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu, który na ten cel pozyskał środki z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
– W 2023 r. dokonaliśmy diagnozy zjawiska przemocy domowej na terenie powiatu świeckiego – informuje dyrektor PCPR w Świeciu Karolina Gapska-Kostrzewa. – Zebraliśmy dane statystyczne z: Komendy Powiatowej Policji, zespołów interdyscyplinarnych i ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu świeckiego, Sądu Rejonowego w Świeciu, Prokuratury Rejonowej w Świeciu oraz PCPR za lata 2020-2022. Widzimy potrzebę rozwoju działań profilaktycznych. Dotychczasowa nasza praca pokazuje, iż wśród mieszkańców powiatu świeckiego oraz służb pracujących w zakresie oświaty, wychowania, pomocy rodzinom i osobom niepełnosprawnym bardzo ważne jest prowadzenie działań informacyjno-doradczych – dodaje.
PCPR w Świeciu zgłosił projekt „Reaguj na przemoc, pokonasz niemoc” do konkursu organizowanego w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie”. Na konkurs wpłynęły 133 wnioski. Projekt świeckiego PCPR został bardzo wysoko oceniony – zajął trzecie miejsce. Otrzymał też nagrodę – dodatkowe wsparcie finansowe. Zadanie publiczne współfinansowane jest przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (realizującą zadania z zakresu obsługi Ministra do Spraw Równości) oraz ze środków własnych powiatu świeckiego.
W ramach projektu zorganizowana zostanie konferencja, w której będzie mogło wziąć udział około 200. Podczas wydarzenia, które odbędzie się w Centrum Kultury w Świeciu uruchomiony zostanie punkt informacyjno-doradczy. Mieszkańcy powiatu świeckiego będą mogli uzyskać w nim porady z zakresu przemocy domowej.
Wysłuchać będzie można wykładów trzech prelegentów. Pierwszy wystąpi mecenas dr Grzegorz Wrona, członek komitetu Rady Europy ds. Przeciwdziałaniu Przemocy Wobec Kobiet i Przemocy Domowej. Wygłosi wykład pt. „Nowa ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej a ochrona dziecka”. Następnie głos zabierze przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy Marcin Górak. Jego wykład nosi tytuł „Przeciwdziałanie przemocy domowej. Ochrona małoletnich. Realizacja obowiązków i uprawnień policji w świetle nowelizacji aktów prawnych dokonanych w 2023 r.” Na koniec przedstawicielka Grudziądzkiego Towarzystwa Pomocy Dziecku i Rodzinie „Homini” Maria Janowska wygłosi referat pt. „Standardy ochrony małoletnich”.
Dodatkowe środki w ramach programu PCPR przeznaczy na nagranie spotu promocyjnego konferencji. Zostaną też wydrukowane ulotki informacyjne zwiększające świadomość w zakresie przemocy domowej, które będą rozkolportowane w jednostkach: oświaty, służby zdrowia, policji, sądownictwa, organizacji pozarządowych, kościołach i związkach wyznaniowych z terenu powiatu świeckiego.
Konferencja rozpocznie się 23 października o godz. 9 i potrwa do godz. 15. Zapisywać można się do 14 października drogą elektroniczną wysyłając e-mail na adres: [email protected]