Królewska Kanadyjska Policja Konna (RCMP) wystosowała wyjaśnienie, co do interpretacji wypowiedzi funkcjonariusza w nagraniu wideo, które wywołało kontrowersje. Komenda główna policji oświadczyła, iż nagranie nie sugerowało, iż osoba wyznająca tradycyjne wartości jest ekstremistą.
„Królewska Kanadyjska Policja Konna w żaden sposób nie sugeruje, iż przyjęcie tradycyjnych wartości czyni daną osobę radykalną lub eksremistyczną” – powiedziała rzeczniczka Marie-Eve Breton w oświadczeniu dla The Epoch Times z 9 lipca.
Na początku tego tygodnia, po tym jak Królewska Kanadyjska Policja Konna (RCMP) ogłosiła postawienie zarzutów żołnierzom i innym osobom w związku z domniemanym spiskiem mającym na celu „przymusowe” zajęcie terenów w rejonie miasta Quebec, funkcjonariusz RCMP poruszył kwestię radykalizacji w wywiadzie dla CBC News.
Starszy sierżant Camille Habel powiedziała nadawcy publicznemu, iż osoby radykalizujące się mogą wykazywać takie objawy, jak izolowanie się od innych lub zmiana zachowania bądź stanowiska w danej sprawie.
Powiedziała, iż jeśli ktoś kiedyś mocno wierzył w „równe prawa płci, ale nagle zaczyna skłaniać się ku tradycyjnym wartościom, może to być znak, iż staje się bardziej ekstremistyczny”.
Habel dodała, iż podzielanie choćby „najbardziej ekstremistycznych poglądów jest całkowicie legalne” i iż przestępstwem jest jedynie stosowanie przemocy w celu ich propagowania.
Różne fragmenty wywiadu Habel w CBC zgromadziły setki tysięcy wyświetleń i reakcji na platformie społecznościowej X. Centrum Sprawiedliwości na rzecz Wolności Konstytucyjnych skomentowało : „Nie, [Królewska Policja Konstytucyjna], posiadanie „tradycyjnych wartości” nie czyni cię „ekstremistą”.
Breton wspomniał również, iż nagła zmiana zachowania może wskazywać na radykalizację, ale dodał, iż zwykle wiąże się ona z przemocą i prowadzi do potencjalnie ekstremistycznych zachowań.
„To obserwowana i czasami nagła zmiana czyjegoś zachowania, przekonań lub celów, a także tolerowanie stosowania przemocy w celu osiągnięcia tych celów, może być jednym z kilku czynników sygnalizujących zmianę w kierunku ekstremizmu” – powiedziała.
„Każdy przypadek należałoby zbadać indywidualnie, a wszystkie wskaźniki należałoby rozważyć w całości”.
Dyskusje na temat radykalizacji pojawiły się po tym, jak 8 lipca Królewska Kanadyjska Policja Konna (RCMP) ogłosiła, iż wniosła oskarżenia o terroryzm i posiadanie broni przeciwko czterem osobom w Quebecu w związku z „ideologicznie motywowanym brutalnym ekstremizmem”, w uproszczeniu IMVE.
Breton powiedziała, iż ta forma ekstremizmu dzieli się na cztery podkategorie, w tym przemoc ksenofobiczną, przemoc przeciwko autorytetom, przemoc motywowaną płcią i inną przemoc wynikającą z poczucia krzywdy.
Kanadyjska Policja Konna (RCMP) poinformowała, iż trzech oskarżonych planowało utworzenie „antyrządowej milicji” i zostało oskarżonych o świadome ułatwianie działalności terrorystycznej, co jest przestępstwem zagrożonym karą do 14 lat więzienia. Oskarżeni to Marc-Aurèle Chabot, Simon Angers-Audet i Raphaël Lagacé.
Chabot jest członkiem Kanadyjskich Sił Zbrojnych (CAF), Angers-Audet byłym członkiem CAF, a Lagacé byłym instruktorem cywilnym w kadetach sił powietrznych. Czwarta osoba, zidentyfikowana jako Matthew Forbes, również aktywny członek CAF, została oskarżona o posiadanie broni.
RCMP poinformowała, iż osoby planujące utworzenie antyrządowej milicji wzięły udział w szkoleniu survivalu i urządzania zasadzek oraz przeprowadziły operację zwiadowczą. W działaniach tych rzekomo użyto broni palnej, w tym zakazanej, oraz nielegalnych magazynków o dużej pojemności.
za Epoch Times