Radio RDN Małopolska będzie udoskonalać radiowe fale na Czarnym Lądzie

1 miesiąc temu

Dyrektor Radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz ks. Jan Bartoszek wraz z technikiem Henrykiem Bukowcem wylatują do Republiki Konga…by udoskonalać tamtejsze radio. Przez najbliższe 2 tygodnie będą pomagać misjonarzom ks. Bogdanowi Piotrowskiemu i ks. Maciejowi Fleszarowi oraz miejscowej ludności jeszcze lepiej odbierać fale radia Magnificat.

Jak mówi ks. Jan Bartoszek, po modernizacji Radia RDN Małopolska w Tarnowie przyszedł czas na pomoc rozgłośni na Czarnym Lądzie.

– Będziemy podejmować działania modernizacyjne rozgłośni radiowej w Brazzaville. Tam radio jest, działa, funkcjonuje, ale tak jak to było w naszym przypadku czas robi swoje i potrzebne są nowe rozwiązania, nowe też są możliwości. Dwa tygodnie pobytu mamy nadzieję, iż wystarczą na to, aby pomóc w udoskonaleniu tych form nadawczych właśnie tam w diecezji Brazzaville, gdzie pracują nasi misjonarze ks. Bogdan Piotrowski i ks. Maciej Fleszar.

Radiowy technik Henryk Bukowiec mówi, iż główny cel podróży to poprawienie funkcjonowania tamtejszego radia.

– Współpracowałem już wcześniej z ks. Bogdanem Piotrowskim, bo kompletowałem już sprzęt do wyposażenia stacji radiowej i zostałem poproszony, aby ogarnąć od strony technicznej radio Magnificat, które tam funkcjonuje. To radio diecezjalne. Trzeba zrobić przegląd sprzętu, zobaczyć czy wszystko poprawnie funkcjonuje, udoskonalić, zmodernizować tak, żeby to mogło służyć lokalnej społeczności. Zabraliśmy sprzętu tyle ile można zabrać do bagażu. Nie ma jednego wolnego grama. Wszystko okaże się na miejscu co będzie potrzebne.

To będzie także podróż do grobu tarnowskiego męczennika – dodaje ks. Jan Bartoszek.

– Cieszę się też z tego faktu, iż będziemy mieć okazję nawiedzić grób ks. Jana Czuby naszego misjonarza, męczennika, którego – jak ufamy – w najbliższym czasie proces beatyfikacyjny się rozpocznie. Tym bardziej się cieszę z tej wizyty przy grobie ks. Jana, bo jestem na etapie pisania czytanek majowych, wśród których jedna z nich będzie poświęcona jego osobie i zamierzam ją tam na miejscu napisać.

Ks. Jan Czuba został zamordowany 27 października 1998 r. przez rebelianta, który z grupą innych wtargnął na posesję parafii w Loulombo. Kiedy mieszkańcy wioski, w której posługiwał uciekali przed wojną, kapłan zadeklarował, iż zostanie ze swoimi wiernymi aż do końca.

W Kongo Brazzaville tarnowscy misjonarze głoszą Ewangelię od ponad 50 lat.

Idź do oryginalnego materiału