Rada Seniorów obradowała

3 godzin temu
Zdjęcie: Rada Seniorów obradowała


Rada Seniorów Ostrowa Wielkopolskiego, powołana w dniu 24 lipca 2024 roku przez prezydent miasta na trzecią kadencję, od początku swego istnienia postawiła na twórczą i aktywną działalność. Reprezentując interesy i oczekiwania starszych mieszkańców miasta wobec władz samorządowych pokazała, iż będzie stanowiła forum otwartego dialogu i koncepcji, kształtowania i ustalania kierunków rozwoju polityki społecznej wobec starości i starzejącego się ostrowskiego społeczeństwa.

Na starcie swej pięcioletniej podróży Ostrowska Rada Seniorów, skupiająca przedstawicieli różnych środowisk senioralnych z terenu miasta, w przyjętym planie pracy nakreśliła ambitne zadania o charakterze konsultacyjnym, doradczym i inicjatywnym oraz długofalowe zamierzenia Rady Seniorów w perspektywie czasowej. Rada zasygnalizowała w ten sposób, iż jej wielokierunkowe działania i podejmowane inicjatywy będą służyć poprawie jakości życia osób starszych środowiska lokalnego.

W posiedzeniu Rady Seniorów Ostrowa Wielkopolskiego, odbytym w dniu 03 października 2024 roku w Ostrowskim Centrum Kultury, udział wzięły członkinie i członkowie Rady oraz zaproszeni goście w osobach: Damian Grzeszczyk – przewodniczący Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego, Sebastian Górski – Zastępca Prezydent Miasta, Anna Kryjom–Korzeniewska – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta, Izabela Jędrzejak-Czaja – Kierownik Referatu d.s Organizacji Pozarządowych i Polityki Senioralnej, Jarosław Balcar – Dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego, Maria Szeląg – Dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury, Dariusz Perz – przewodniczący Rady Osiedla Nr 1 „Śródmieście” i Ewa Kaplicka – Kierownik Działu Pomocy Środowiskowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Słowem wstępu prowadząca posiedzenie Dorota Grześkowiak – przewodnicząca Rady Seniorów podziękowała gościom za przyjęcie zaproszenia wyrażając nadzieję na wspólne tworzenie warunków dla aktywności ostrowskich seniorów i wyzwalania ich potencjału w różnych obszarach – w życiu społecznym, w relacjach międzyludzkich, wśród bliskich i na rynku pracy. To powinno wzbogacić całe lokalne społeczeństwo i tworzyć dobro wspólne służące wszystkim.

Wsłuchując się w przebieg obrad Rady Seniorów Ostrowa Wielkopolskiego można było przekonać się, iż bogaty w swej treści porządek obrad oraz wiedza i zaangażowanie członków Rady Seniorów stanowią mocny fundament dla skutecznej realizacji Programu działań Gminy Miasta Ostrów Wielkopolski na rzecz seniorów na lata 2024-2028, wcześniej konsultowanego z wieloma środowiskami senioralnymi w mieście.

W ramach realizacji porządku obrad wysłuchano informacji Sebastiana Górskiego, zastępcy prezydent miasta, o sytuacji osób starszych w Ostrowie Wielkopolskim oraz deklaracji Doroty Grześkowiak, proponującej nawiązanie współpracy przez Radę Seniorów z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Instytucjami Kultury oraz Radami Osiedla Ostrowa Wielkopolskiego. Tym sposobem możemy pokazać – podkreśliła – jak senior w naszym mieście jest zauważany i doceniany.

Zabierający głos przedstawiciele tych instytucji podziękowali za zaproszenie na posiedzenie Rady Seniorów i poinformowali o podejmowanych przez nich działaniach na rzecz seniorów. Zadeklarowali wolę współpracy, zarówno z Radą Seniorów, jak i stowarzyszeniami i organizacjami senioralnymi działającymi w mieście. To ma dla nas – wskazywali – wielkie znaczenie, jesteśmy bowiem zainteresowani podnoszeniem jakości życia starszych mieszkańców na coraz wyższy poziom poprzez włączanie ich do uczestnictwa w organizowanych przez nas przedsięwzięciach.

Jarosław Balcar, dyrektor Biblioteki Publicznej, mówiąc o ważnej roli kierowanej przez siebie instytucji, zachęcił do uświadamiania starszym mieszkańcom zakresu zajęć dotyczących udostępniania materiałów bibliotecznych i prowadzenia szerokiej działalności kulturalnej związanej z popularyzacją książki i czytelnictwa. Zaprosił obecnych a za ich pośrednictwem inne osoby w dojrzałym wieku do tworzonego dla nich przyjaznego miejsca w Mediatece, w którym obok udziału w warsztatach, pokazach i szkoleniach nestorzy będą mogli napić się kawy i spędzić mile czas z wnukami. Podkreślił, iż Biblioteka i jej placówki są otwarte na wszelkie pomysły i propozycje osób starszych dotyczące wzbogacania dla nich naszej oferty. Przyjdźcie do nas a przekonacie się, iż Wasza jesień życia stanie się ciekawsza i pełna pozytywnych emocji.

Maria Szeląg, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury, przedstawiając różnorodne działania w sferze kultury oświadczyła, iż w tym gościnnym dla starszych miejscu każdy z nich znajdzie coś interesującego dla siebie. Informując o organizacji wielu imprez kulturalnych wyraziła nadzieję na większy w nich udział seniorów. Zwróciła uwagę na bliską sercu starszych działalność Klubów Seniora Złoty Wiek i Echo, pracownie teatralną oraz Dyskusyjny Klub Filmowy. Dla nas – podkreśliła – ważne jest, aby osoby przebywające na emeryturze mogły tutaj odkrywać swoje pasje.

Dariusz Perz – przewodniczący Rady Osiedla Nr 1 „Śródmieście” poparł propozycję poprawy systemu komunikacji dla seniorów poprzez zwiększenie liczby nowoczesnych gablot na osiedlach, jak też przekazywanie za pośrednictwem mediów – telewizji, prasy i serwisów internetowych – informacji o tym, co dziać się będzie w mieście dla osób starszych z dużym wyprzedzeniem. Wyraził przekonanie, iż kooperacja z Radą Seniorów pozwoli na przekazywanie starszym mieszkańcom osiedli bieżącej informacji o programie działań miasta na rzecz seniorów oraz o działalności stowarzyszeń i organizacji senioralnych.

Ewa Kaplicka przedstawiła zakres świadczeń Ośrodka Pomocy Społecznej dla osób starszych. W ramach współpracy z Radą Seniorów zobowiązała się do przekazania jej na piśmie dokumentu ABC o działalności i formach pomocy dla starszych, który za pośrednictwem Rady, trafi do wszystkich stowarzyszeń i organizacji senioralnych w mieście.

Damian Grzeszczyk – przewodniczący Rady Miejskiej podziękował za możliwość poznania sytuacji osób starszych z ich punktu widzenia i wysłuchania postulatów ukierunkowanych na poprawę jakości życia seniorów w Ostrowie Wielkopolskim. Życzył Radzie Seniorów pełnej realizacji ambitnych planów i zamierzeń.

W imieniu prezydium Rady Seniorów Kazimierz Nawrocki – sekretarz Rady przedstawił zebranym informację o działalności prezydium Rady w okresie od ostatniego posiedzenia plenarnego oraz wyniki wizytacji studyjnych, jakie w tym czasie członkowie Rady odbyli w obu Dziennych Domach Pobytu „Senior+”, w Klubie Seniora przy ulicy Piłsudskiego oraz w Stowarzyszeniu „Przyjazny Zębców”. Rada Seniorów postanowiła przekazać wnioski z tych wizytacji wraz z propozycjami i pomysłami środowisk senioralnych władzom miasta oraz kompetentnym instytucjom.

Przedstawiając projekt planu pracy Rady Seniorów do końca 2024 roku Kazimierz Nawrocki zwrócił szczególną uwagę na opiniowanie programu działań Gminy Miasta Ostrów Wielkopolski na rzecz seniorów na lata 2024-2028, programu obchodów Ostrowskiego Dnia Seniora oraz projektów aktów prawa miejscowego o istotnym znaczeniu dla osób starszych. Ponadto na integrację środowisk senioralnych oraz wsparcie Rady dla szerokiego spektrum działań na rzecz poprawy jakości życia osób starszych podejmowanych przez stowarzyszenia i organizacje senioralne. Podkreślił wagę rozwijania i umacniania międzypokoleniowych więzi społecznych.

Zaproponowany przez prezydium Rady plan pracy w sferze prowadzenia bieżącej i długofalowej działalności Rada Seniorów przyjęła jednomyślnie.

W podsumowaniu posiedzenia Dorota Grześkowiak stwierdziła, iż priorytetem działania Rady Seniorów będzie dbałość o najstarszych mieszkańców, o jakość i poziom ich życia oraz budowanie pozytywnego wizerunku seniora w mieście. Aby te działania były skuteczne niezbędne jest rozwijanie i umacnianie kontaktów ze stowarzyszeniami i organizacjami senioralnymi działającymi w mieście oraz współpracy z Radami Osiedli i z wszystkimi, którym leży na sercu dobro osób starszych. Zapewniła, iż Rada będzie wspierać wszystkie inicjatywy organów samorządowych, organizacji pozarządowych, instytucji i fundacji działających na rzecz seniorów w procesie zdrowego, bezpiecznego i aktywnego starzenia się. Zadba o to, by Ostrów Wielkopolski był miastem przyjaznym seniorom, a opinie starszych mieszkańców były brane pod uwagę przy ustalaniu kierunków działania polityki społecznej wobec seniorów.

Autor tekstu – Kazimierz Nawrocki

POLECANE NEWSY
Zmienili zdjęcia w Gallery Street przy Raszkowskiej
Uczniowie z terenu popowodziowego wypoczywają w Ostrowie
Policjanci zapolowali na pijanych kierowców tuż po pracy
Trafił w Afgankę. Mówiła tylko po angielsku (ZDJĘCIA)
Inwestowanie w burzliwych czasach – pomysły na ochronę oszczędności
Najszybszy radiowóz grasuje w regionie
Idź do oryginalnego materiału