QUIZ: Wojna obronna 1939. Najważniejsi ludzie i wydarzenia. To trzeba wiedzieć!

1 tydzień temu
Zdjęcie: Pancernik Schleswig-Holstein strzelający w stronę placówki na Westerplatte, 1 września 1939 rok Źródło: Wikimedia Commons


Wojna obronna we wrześniu 1939 roku, po ataku Niemiec na Polskę, trwała ponad miesiąc. Niemcy nie spodziewali się, iż Polacy będą się w tak wielu miejscach zaciekle się bronić.


Choć kampania wojenna Niemców poszła całkowicie według ich planów, były chwile, kiedy Polacy poważnie krzyżowali im szyki. Co wiesz o wydarzeniach z września 1939 roku? Sprawdź się.


QUIZ: Wojna obronna 1939 roku. O tych wydarzeniach wypada wiedzieć!


Wojna obronna 1939. Najważniejsi ludzie i wydarzenia. To trzeba wiedzieć!
Pytanie 1 z 14
Kto dowodził Armią "Pomorze"?
Rozwiąż quiz


Więcej:
Bohaterski prezydent Warszawy


Stefan Starzyński urodził się 19 sierpnia 1893 roku w Warszawie. Jego matka była nauczycielką języka francuskiego, a ojciec pracował jako urzędnik i rzemieślnik. Starzyński miał dwóch starszych braci.


Młode lata Starzyński spędził w Łowiczu. Brał udział w strajku szkolnym w roku 1905. Po zdaniu matury rozpoczął studia ekonomiczne na Wyższych Kursach Handlowych Augusta Zielińskiego (dziś to Szkoła Główna Handlowa). Przez krótki czas studiował też na Uniwersytecie Warszawskim. Należał do Związku Strzeleckiego.


W czasie I wojny światowej przebywał w Łodzi, gdzie mieszkała jego matka. Wraz ze swoją pierwszą żoną, Józefą zd. Wróblewską ps. „Zuza” działał w Polskiej Organizacji Narodowej (żona opuściła go w 1917 roku). 22 października 1914 roku Stefan Starzyński wstąpił do Legionów Polskich. Był m.in. dowódcą plutonu II batalionu 5 pułku piechoty i brał udział w całym szlaku bojowym I Brygady Legionów.


W czasie kryzysu przysięgowego w lipcu 1917 roku, odmówił złożenia przysięgi, a niedługo później został internowany, wraz z innymi żołnierzami Legionów, w Beniaminowie. Z obozu Starzyński został zwolniony 1 marca 1918 roku. Zamieszkał w Warszawie, gdzie rozpoczął pracę w Towarzystwie Przemysłowym, a jednocześnie działał potajemnie w Polskiej Organizacji Wojskowej.


W listopadzie 1918 roku Stefan Starzyński wrócił do Wojska Polskiego. W Krakowie organizował wiece patriotyczne i demonstracje. 18 grudnia 1918 roku formalnie został przyjęty do WP i rozpoczął służbę w Dowództwie Okręgu Generalnego Warszawa.


Starzyński brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Na własną prośbę został skierowany na front pod komendę generała Stanisława Hallera. Wyróżnił się walkami z Armią Konną Siemiona Budionnego. Wiosną 1921 roku poprosił jednak o przeniesienie do rezerwy i został zwolniony ze służby czynnej.


Czytaj też:Stefan Starzyński. Jak zginął bohaterski prezydent Warszawy


Więcej QUIZÓW:


Czytaj też:QUIZ: Celebrujmy zwycięstwa! Największe polskie triumfyCzytaj też:QUIZ: Zamachy stanu, przewroty, junty. Jak w siłowy sposób przejmowano władzę?Czytaj też:QUIZ: Połącz datę z wydarzeniem. Nie pomylisz się?
Idź do oryginalnego materiału