Przemoc rówieśnicza problemem połowy młodych ludzi w Pile – seminarium „Przerwij ciszę”

2 dni temu

28 marca w Akademii Nauk Stosowanych w Pile odbyło się drugie seminarium „Przerwij ciszę – rozmowy o przemocy rówieśniczej”. Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie przez Katedrę Kryminalistyki ANS oraz Komendę Powiatową Policji w Pile. Celem przedsięwzięcia było zgromadzenie ekspertów, praktyków, przedstawicieli organizacji, instytucji oraz społeczności lokalnych, aby wspólnie zidentyfikować skuteczne metody prewencji, interwencji i długofalowego wsparcia dla osób dotkniętych przemocą.

W ramach seminarium odbyło się pięć wykładów prowadzonych przez różnych specjalistów. Wśród prelegentów znaleźli się: mgr Magdalena Borowiak, mł. asp. Magdalena Mróz, Justyna Piekarska – trenerka i edukatorka Fundacji „Dziecko w Centrum”, a także zastępca pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu ds. ochrony praw człowieka oraz specjalista Zespołu do Spraw Ochrony Praw Człowieka KWP w Poznaniu.

Przemoc rówieśnicza obejmuje wszelkie działania mające na celu krzywdzenie, zastraszanie lub upokorzenie innej osoby w grupie znajomych. Może przybierać formę fizyczną, werbalną, społeczną lub cyfrową.

– To, iż się różnimy między sobą, jest oczywiste, ale sposób, w jaki się do siebie zwracamy, choćby w polskim parlamencie, pozostawia wiele do życzenia. Na to przyzwolenia być nie może. o ile nie wychowamy młodego pokolenia w odpowiedni sposób, tak aby nauczyło się, iż przemoc nie może pojawiać się w żadnej formie, to w przyszłości dorośli, którzy będą nami rządzić, nie będą tego świadomi – powiedział starosta pilski, Rafał Zdzierela.

Podczas seminarium poruszono wiele ważnych tematów, w tym kwestie związane z tworzeniem bezpiecznej przestrzeni dla dzieci, profilaktyką autoagresji i samobójstw oraz pracą nad zrozumieniem emocji i zachowań młodych ludzi.

Przedstawione zostały również alarmujące wyniki badań: aż 48% młodzieży w Pile doświadczyło przemocy rówieśniczej. Ponadto, 37% przypadków samobójstw w Polsce w 2023 roku było wynikiem powieszenia – to ponad 5500 osób.

Osoby potrzebujące wsparcia mogą skorzystać z pomocy poprzez:

– Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji Itaka – 22 484 88 01

– Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – 800 120 002

– Mam nadzieję, iż tego typu seminaria będą odbywały się cyklicznie i będziemy Państwa zapraszać tutaj regularnie – podsumował kanclerz ANS, Sylwester Sieradzki.

Seminarium „Przerwij ciszę” po raz kolejny udowodniło jak istotna jest edukacja i wspólne działania w walce z przemocą rówieśniczą. Organizatorzy podkreślają, iż tylko dzięki współpracy różnych instytucji i otwartemu dialogowi możliwe jest stworzenie bezpieczniejszego środowiska dla młodych ludzi. Wierzymy, iż kolejne edycje wydarzenia pozwolą na dalsze rozwijanie skutecznych strategii wsparcia i profilaktyki.

Zosia Molenda

Idź do oryginalnego materiału