Przełom w śledztwie ws. kradzieży dzieł sztuki

4 dni temu

1 grudnia 2024 roku doszło do weryfikacji autentyczności obrazów. Oryginalność zabezpieczonych dzieł potwierdzili zagraniczni eksperci specjalizujący się w tej dziedzinie sztuki. Szczęśliwie odzyskano wszystkie skradzione obrazy, łącznie 11 sztuk.

Obrazy autorstwa Damien Hirst, Banksy, Murakami Takashi, Mccartney Linda, XINNING Shi o łącznej wartości 186 636 USD, zostały skradzione w wyniku włamania w nocy z 24/25 marca 2022 roku na terenie Przemyśla, podczas ich transportu z objętej wojną Ukrainy do Szwajcarii.

Prokuratura Okręgowa w Przemyślu w związku z tym niezwłocznie wszczęła śledztwo w tej sprawie, to jest włamania i kradzieży 10 obrazów oraz 1 fotografii (art. 279 §1 kk), a do jego prowadzenia zaangażowano śledczych Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu, Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oraz finalnie Komendy Głównej Policji w Warszawie.

Śledztwo powierzono do prowadzenia funkcjonariuszom Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. W wyniku podejmowanych starań w prowadzonym postępowaniu, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Przemyślu i na podstawie umowy z dnia 21 grudnia 2022 roku, zawartej pomiędzy Prokuratorem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej a Prokuratorem Generalnym Republiki Ukrainy – powołano Międzynarodowy Wspólny Zespół Śledczy. Zespół powstał w ramach instytucji europejskiej – EUROJUST.

W skład owego międzynarodowego zespołu śledczych weszli po stronie polskiej prokurator Prokuratury Okręgowej w Przemyślu – jako lider zespołu polskiego oraz funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

W ostatnim czasie zespół polski poszerzono również o funkcjonariuszy Komendy Głównej Policji w Warszawie. Z kolei w skład zespołu ukraińskiego weszli m.in. Dyrektor Departamentu Prokuratury Generalnej Republiki Ukrainy oraz funkcjonariusze Policji Narodowej Ukrainy.

Idź do oryginalnego materiału