Przedawnienie w prawie karnym oznacza, iż po określonym czasie od popełnienia danego przestępstwa nie można już ponownie wszcząć postępowania ani wykonać kary wobec jego sprawcy. Sens tej instytucji polega na takim założeniu, iż zbyt długi odstęp od momentu czynu osłabia potrzebę wymierzenia sankcji i utrudnia gromadzenie wiarygodnych dowodów. Dzięki temu można zamknąć część nierozwiązanych przez lata spraw karnych.
Kiedy i dlaczego przedawnia się przestępstwo w prawie karnym?
Czas przedawnienia przestępstwa w prawie karnym zależy przede wszystkim od rodzaju popełnianego przestępstwa. Kolejnym czynnikiem jest długość przewidywanej kary. Oznacza to, iż im poważniejszy czyn, tym dłuższy okres, w którym organy ścigania mogą działać. W przypadku niektórych zbrodni, takich jak na przykład morderstwo lub ludobójstwo, przedawnienie nie występuje wcale.
W praktyce przedawnienie sprawy karnej wywołuje spory co do momentu, kiedy bieg tego okresu się rozpoczyna. Czasami zawieszają go konkretne zdarzenia, na przykład uchylanie się sprawcy od odpowiedzialności. jeżeli jednak upłynie ustawowy termin, prokuratura ma obowiązek umorzyć postępowanie karne. W takiej sytuacji jedyną drogą, żeby podważyć takie rozstrzygnięcie, jest wykazanie, iż przedawnienie jeszcze nie nastąpiło. Wymaga to rzetelnej wiedzy z zakresu prawa karnego oraz dobrego przygotowania do sprawy karnej.
Jak sprawdzić czy sprawa karna już się przedawniła?
Adwokat prawo karne wspiera osoby, które chcą sprawdzić, czy ich sprawa wciąż może być ścigana oraz czy może zostać im za nią wymierzona kara. Zasięgnięcie pomocy specjalisty często zmienia podejście podejrzanego do popełnionej zbrodni.
Dodatkowo, z uwagi na liczne meandry przepisów każda sprawa karna powinna być indywidualnie rozpatrzona. We wszystkich takich przypadkach najlepszym wsparciem okazuje się adwokat zajmujący się prawem karnym, który oceni, czy faktycznie doszło do upływu terminu oraz jak odpowiednio bronić interesów swojego klienta.