Prokuratura nie ma wątpliwości. Funkcjonariuszowi grozi kara więzienia

3 godzin temu

Wstrząsające doniesienia z Podlasia. Funkcjonariusz Straży Granicznej z placówki w Nowym Dworze usłyszał poważne zarzuty po tym, jak podczas patrolu służbowym samochodem śmiertelnie potrącił psa. Śledczy są zgodni – zrobił to umyślnie. Nagrania monitoringu i zeznania świadków nie pozostawiają w tej sprawie wątpliwości.

Fot. Warszawa w Pigułce

Monitoring zarejestrował moment tragedii

Do zdarzenia doszło na drodze technicznej wzdłuż granicy z Białorusią. Strażnik graniczny, pełniąc obowiązki służbowe, potrącił psa, który wbiegł na trasę. Zwierzę nie przeżyło. Choć nie był to pies służbowy, sprawa została potraktowana z pełną powagą.

Nagrania z monitoringu oraz relacje współpracowników pogranicznika jasno pokazują, iż funkcjonariusz miał możliwość uniknięcia zderzenia. Ekspertyza biegłego z zakresu ruchu drogowego wskazuje, iż zwolnił on przed potrąceniem zwierzęcia – z 35 do 23 km/h – ale nie podjął próby pełnego zatrzymania pojazdu, mimo iż miał ku temu warunki. Pies był widoczny już ze 100 metrów, a do skutecznego zatrzymania wystarczyłoby tylko 40 metrów.

Prokuratura: działanie umyślne

Na podstawie zebranych dowodów prokuratura postawiła strażnikowi zarzut znęcania się nad zwierzęciem ze skutkiem śmiertelnym. Funkcjonariusz został zawieszony w obowiązkach i nie przyznaje się do winy. Odmówił również składania wyjaśnień przed organami ścigania. Akt oskarżenia trafił już do Sądu Rejonowego w Sokółce.

Grozi mu kara więzienia

Za znęcanie się nad zwierzęciem ze skutkiem śmiertelnym funkcjonariuszowi grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Sprawa wywołała ogromne poruszenie – zarówno wśród służb mundurowych, jak i opinii publicznej. Zawód zaufania publicznego nakłada szczególne obowiązki, dlatego zarzuty wobec funkcjonariusza są traktowane wyjątkowo poważnie.

W obliczu tego dramatycznego incydentu, coraz głośniej mówi się o konieczności zaostrzenia przepisów dotyczących znęcania się nad zwierzętami i większej kontroli w służbach mundurowych w zakresie postępowania wobec istot żywych.

Idź do oryginalnego materiału