Prezydent Duda ułaskawił Bąkiewicza za użycie siły wobec protestującej

1 dzień temu

ŚWIAT: Sześciu republikańskich kongresmenów złożyło skargę do ambasador Kanady na uciążliwy dym z tamtejszych pożarów lasów. Tymczasem kilka dni wcześniej poparli ustawę Trumpa, która znacząco zwiększy emisję gazów cieplarnianych. Nowe prawo, nazwane przez ekologów „najbardziej antyśrodowiskowym w historii”, ma przyczynić się do emisji dodatkowych 7 mld ton CO₂ w ciągu 5 lat. Eksperci podkreślają, iż takie działania potęgują kryzys klimatyczny, który nasila pożary. W liście do Kanady nie wspomniano o zmianach klimatu jako przyczynie problemu.

ŚWIAT: Cristina Fernández de Kirchner została zobowiązana do zwrotu ok. 537 mln dolarów (684 mld pesos) za straty państwa wynikające z korupcji podczas jej prezydentury w Argentynie. Sąd dał jej i współoskarżonym 10 dni roboczych na wpłatę – termin mija 13 sierpnia. W razie niewpłacenia, aktywa skazanych zostaną zlicytowane. Wyrok dotyczy tzw. afery drogowej w Patagonii. Kirchner, skazana już wcześniej na sześć lat więzienia i zakaz pełnienia funkcji publicznych, przebywa w areszcie domowym. Nie przyznaje się do winy.

ŚWIAT: Paramilitarne Siły Szybkiego Wsparcia (RSF) w Sudanie zabiły niemal 300 osób podczas ataków na wsie w rejonie miasta Bara w Kordofanie Północnym. Według grupy Emergency Lawyers ofiarami byli cywile, a atakowane miejsca nie miały znaczenia militarnego. ONZ informuje o tysiącach uchodźców. RSF i armia walczą o kontrolę nad kluczowymi regionami, w tym El Fasher w Darfurze, gdzie od miesięcy realizowane są ciężkie walki. ONZ i organizacje praw człowieka oskarżają RSF o zbrodnie wojenne i ludobójstwo, a kryzys humanitarny w Sudanie stale się pogłębia.

POLSKA: Prezydent Andrzej Duda ułaskawił Roberta Bąkiewicza z obowiązku prac społecznych za użycie siły wobec protestującej Katarzyny Augustynek („Babci Kasi”), pozostawiając nawiązkę finansową. Prezydencka decyzja, motywowana m.in. „pozytywną opinią środowiskową”, spotkała się z ostrą krytyką. Prezes NRA Przemysław Rosati ocenił ją jako precedens podważający autorytet sądów i sygnał o uprzywilejowaniu ideologicznie powiązanych z władzą. Krytyka pojawiła się także wśród byłych sojuszników prezydenta.

POLSKA: Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż przepis wymagający udziału co najmniej 11 sędziów w pełnym składzie TK jest niekonstytucyjny. Zdaniem sędziego Jarosława Wyrembaka ograniczał on zdolność TK do orzekania i opierał się na „sztywnych, arbitralnych kryteriach” nieznanych konstytucji. Wyrok, ogłoszony na wniosek Mateusza Morawieckiego z 2023 r., zapadł w składzie pięcioosobowym. Krytycy zwracają uwagę, iż może to umożliwić orzekanie Trybunału przy coraz mniejszej liczbie sędziów, co budzi wątpliwości o legalność jego działania.

POLSKA: Wystawa „Nasi chłopcy”, poświęcona przymusowo wcielonym do Wehrmachtu mieszkańcom Pomorza, wywołała ogromne emocje. Krytycy zarzucają jej relatywizację historii i „hańbienie pamięci ofiar”. Przed muzeum odbył się protest z udziałem polityków PiS i środowisk prawicowych. Mimo kontrowersji, wystawę odwiedzają tłumy. Muzeum broni ekspozycji, podkreślając, iż pokazuje tragiczne wybory ludzi z ziem wcielonych do III Rzeszy. Obok protestu odbyła się kontrmanifestacja.

POLSKA: Streamer Jakub W., znany jako ajemge1, został tymczasowo aresztowany decyzją krakowskiego sądu. Prokuratura zarzuca mu m.in. doprowadzenie pokrzywdzonej do czynności seksualnych poprzez wykorzystanie jej bezradności oraz bezprawne rozpowszechnianie jej nagiego wizerunku na platformie streamingowej. Sprawa ma charakter rozwojowy – możliwe są kolejne zarzuty. Grozi mu do 8 lat więzienia.

POLSKA: Projekt tzw. rozporządzenia sklepikowego, skierowany przez Ministerstwo Zdrowia do konsultacji 18 czerwca, budzi kontrowersje. Pomimo zapowiedzi zmian, resort utrzymał obowiązek spożywania mięsa i nabiału oraz wprowadził dwa mięsne obiady tygodniowo. Eksperci i organizacje społeczne, m.in. Green REV Institute, ostrzegają, iż nowe przepisy pogłębiają wykluczenie żywieniowe i są sprzeczne z dietą planetarną. Wskazują na potrzebę reformy systemu szkolnego żywienia w kierunku zdrowia publicznego i klimatu, apelując o międzyresortowe uzgodnienia i zmianę zapisów.

ŚLĄSKIE: Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak poinformował, iż pożar hali w Siemianowicach Śląskich, jak każdy tego typu incydent, zostanie przeanalizowany pod kątem możliwego aktu dywersji. Zaapelował jednak o niewyciąganie pochopnych wniosków.

ŚLĄSKIE: Stadion Miejski Katowice ogłosił konkurs na sponsora tytularnego dla Areny Katowice – nowoczesnego kompleksu sportowo-widowiskowego łączącego stadion i halę. Obiekt wart 340 mln zł ma szansę stać się nowym symbolem miasta, a partner otrzyma m.in. prawo nadania pierwszej historycznej nazwy. Minimalna wartość umowy to 5 mln zł netto. Arena ma przyciągać choćby 300 tys. osób rocznie i oferować szeroką ekspozycję medialną, czyniąc sponsorowanie strategiczną inwestycją w wizerunek i rozwój regionu.

ŚLĄSKIE: W pierwszych sześciu miesiącach 2025 roku w terminalu towarowym Katowice Airport obsłużono 21 954 tony frachtu – to wzrost o 12,3% rok do roku i najlepszy wynik w historii portu. Czerwiec był rekordowym miesiącem z 4 398 tonami obsłużonych ładunków. Lotnisko rozwija połączenia all-cargo, m.in. z Chin i Frankfurtem, a także współpracę z globalnymi firmami kurierskimi. GTL S.A. prognozuje przekroczenie 40 tys. ton frachtu w całym 2025 r. i dąży do poziomu 100 tys. ton rocznie.

Idź do oryginalnego materiału