Poznański Kalendarz Trzech Religi został wysłany do Sejmu. “Braun nie jest zdrowym człowiekiem”

4 miesięcy temu

Kalendarz można nabyć za darmo w 3 miejscach w Poznaniu – w Synagodze, Meczecie, Centrum Informacji Kulturalnej i w Domu Misyjnym przy ulicy Ostatniej 14. Inicjatywa zachęca do prowadzenia dialogu międzyreligijnego, szczególnie w zakresie trzech religii monoteistycznych, chrześcijaństwa, islamu oraz wiary żydowskiej.

“W Poznaniu od lat trwa kooperacja między religiami i do tego nawiązuje tytuł kalendarza. To oznacza, iż w naszym mieście poważnie podchodzimy do dialogu międzyreligijnego. Chcemy, żeby wszyscy czuli się dobrze” – powiedział wiceprezydent miasta Jędrzej Solarski

W kalendarzu znajdziemy informacje i oznaczone dni świąteczne chrześcijańskie, żydowskie i muzułmańskie. Temat wpisuje się w życie mieszkańców Poznania, jest elementem prowadzenia dialogu międzyreligijnego przedstawicieli trzech religii monoteistycznych. Zamieszczone zdjęcia pokazują szczegóły świątyń, które znajdują się w stolicy Wielkopolski.

“Miasto jak zawsze finansuje wydanie tego kalendarza i bardzo nam zależy, żeby on znalazł swoje miejsce w mieszkaniach i innych instytucjach” – dodał przedstawiciel miasta.

Jeśli nie możemy osobiście odebrać kalendarza, mamy możliwość zamówienia go na stronie internetowej misyjne.pl. Jedyną płatnością jest opłata za wysyłkę.

“Walczymy o wolność, myślę, iż Pan Braun stracił poczucie rzeczywistości, to jest człowiek chory. My działamy inaczej, pokojowo i wspólnie. Spotykamy się na różnych uroczystościach i jest to bardzo nam potrzebne” – powiedziała Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu.

I dodała – “Każdy człowiek jest szlachetny i ma prawo żyć godnie, niezależnie od wiary. Dialog jest bardzo ważny, zamiast nienawiści, zazdrości i konfliktów, w kalendarzu i naszych działaniach znajdziemy pokój i dialog.”

Kalendarz stworzony przez przedstawicieli trzech wyznań, który wydawany jest przed świętami ma szczególnie zachęcić do nawiązywania relacji i dialogu, który istotny jest na każdej płaszczyźnie. Praca autorów cieszy się dużą popularnością, nie tylko w Poznaniu, ale również w całej Polsce.

“Kalendarz jest wynikiem naszego współdziałania, już od wielu lat tworzymy tę relację. Spotykamy się razem, żeby stworzyć m.in kalendarz, ale bierzemy również udział w innych wydarzeniach” – zapewnia dr hab. Marcin Wrzos – “Tegoroczny temat to Ludzie Dialogu, to pokazuje, iż religie mogą funkcjonować obok siebie. Darzyć siebie miłością i szacunkiem, a myślę z punktu chrześcijańskiego, iż są to ewangeliczne podstawy.”

Organizatorzy zachęcają, by starać się te różne rodzaje dialogu prowadzić w Poznaniu.

“Kalendarz pokazuje, iż religie mają wspólne wartości do dialogu. Chrześcijaństwo, Judaizm i Islam mają nabożeństwa, święta i wydarzenia w podobnym terminie. Są punkty, które się łączą np. modlitwa w niedziele. To jest jeden z elementów dialogu, dlatego wybraliśmy ten tytuł” – opowiedział Youssef Chadid, imam poznańskiej wspólnoty muzułmańskiej, dyrektor Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego.

Idź do oryginalnego materiału