Co się stało: 20 lutego w serwisie X Jacek Dobrzyński poinformował o planowanych zmianach kadrowych w CBA. "Pani Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak za pośrednictwem ministra koordynatora służb specjalnych Tomasza Siemoniaka na ręce premiera Donalda Tuska złożyła rezygnację z zajmowanego stanowiska. Rezygnacja została przyjęta przez premiera. Od 21 lutego 2025 roku obowiązki szefa CBA będzie wykonywał Tomasz Strzelczyk" - poinformowano.
REKLAMA
Kim jest Tomasz Strzelczyk? Nowy szef CBA pełnił do tej pory funkcję zastępcy w tej jednostce. "Jest zasłużonym funkcjonariuszem służb, doświadczonym w obszarze zwalczania przestępczości korupcyjnej oraz działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa" - czytamy na oficjalnej stronie CBA. W latach 1992-2015 pełnił służbę policyjną m.in. w wydziałach zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej oraz narkotykowej. Następnie, od 2015 do 2020 roku był funkcjonariuszem w CBA - w Delegaturze CBA w Warszawie oraz w Delegaturze CBA w Bydgoszczy. "Za osiągnięcia zawodowe był wielokrotnie odznaczany - m.in. Brązowym oraz Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę" - dodano.
Wraca sprawa Pegasusa: Przypomnijmy, wcześniej informowano, iż szef rządu oczekiwał na pilne wyjaśnienia w sprawie przesłuchania szefowej CBA Agnieszki Kwiatkowskiej-Gurdak przed komisją ds. Pegasusa. 18 lutego podczas jawnej części przesłuchania przekonywała, iż nie może w takim trybie udzielać większości informacji i zasłaniała się tajemnicą pracy operacyjnej i tajemnicą śledztw prowadzonych przez prokuraturę. Premier zwolnił ją z tej tajemnicy. Członkowie komisji oceniali, iż Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak zbyt szeroko interpretowała swoje prawo, aby nie przekazywać komisji informacji, którą posiada.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: "Nagła rezygnacja szefowej CBA. Błyskawiczna odpowiedź Tuska".Źródła: Jacek Dobrzyński (X), IAR, CBA