W środę policyjny związek zawodowy zawiesił protest – dowiedział się Polsat News.. Ustalono, iż do podpisania porozumienia miedzy przedstawicielami policji, a szefem MSWiA Tomaszem Siemoniakiem ma dojść w czwartek.
– Długo trwały nasze rozmowy z ministrem, moim zdaniem zdecydowanie za długo, ale dobrze, iż się zakończyły – powiedział Polsat News Rafał Jankowski, przewodniczący Związków Zawodowych Policjantów.
– Udało się załatwić kilka spraw do tej pory nieosiągalnych, np. zrównowanie tzw. świadczenia mieszkaniowego, jakie funkcjonuje w armii, połaczyliśmy je ze świadczeniem za dojazdy do miejsca pełnienia służby – mówił.
Według Jankowskiego porozumienie „otwiera drogę do wypracowywania kolejnych rozwiązań dobrych dla policji”. – Mam nadzieję, iż podpisanie porozumienia spowoduje to, iż nie trzeba będzie sięgać po metody protestu, bo źle wygląda, jak policjanci protestują – dodał.
Świadczenia mieszkaniowe dla policjantów. Jest porozumienie z rządem
W grudniu Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów ogłosił ogólnokrajową akcję protestacyjną.
„Od wielu miesięcy staraliśmy się prowadzić rozmowy z rządem, apelując o poprawę warunków pracy policjantów, o zapewnienie adekwatnych wynagrodzeń, a także o zwiększenie środków na rozwój i modernizację służb mundurowych, które stanowią fundament bezpieczeństwa obywateli. (…)” – przekazano w oświadczeniu NSZZ Policjantów.
ZOBACZ: Były komendant główny policji trafi do aresztu. Jest decyzja sądu
Zaznaczyli, iż akcja protestacyjna ma na celu obronę godności funkcjonariuszy i poprawę warunków pracy. Postulują m.in. o waloryzację pensji o 15 proc. i powszechne świadczenia mieszkaniowe.
Szef MSWiA Tomasz Siemoniak w Programie Pierwszym Polskiego Radia powiedział, iż patrzy na te protesty „ze smutkiem”. Na spełnienie większości postulatów nie ma bowiem wystarczających środków. W przyszłym roku nie będzie podwyżki waloryzacyjnej o 15 proc., ale policjanci mogą liczyć na dodatek mieszkaniowy.
Szef MSWiA: Historyczna decyzja
Na początku lutego premier Donald Tusk poinformował, iż jest porozumienie w sprawie świadczeń mieszkaniowych dla służb mundurowych – w tym m.in. policjantów.
– Mówimy o osobach, które są do dyspozycji Polaków przez dwadzieścia cztery godziny na dobę – dodał. Tusk zapewnił, iż rząd chce, żeby służba w policji stała się ponownie atrakcyjna dla kandydatów.
Jak stwierdził szef MSWiA, decyzja w sprawie dodatku ma charakter historyczny. – Jego brak był jednym z głównych powodów, przez który wielu policjantów decydowało się odejść ze służby – mówił Tomasz Siemoniak.
Porozumienie związkowców służb mundurowych podległych MSWiA z rządem w sprawie świadczeń mieszkaniowych dla funkcjonariuszy zakłada, iż policjanci dostaną dodatek w takiej samej wysokości jak żołnierze.
