Policja dba o 120 tys. kwestujących wolontariuszy Jak rozpoznać prawdziwego wolontariusza? Podpowiadamy

9 miesięcy temu

Celem tegorocznej akcji charytatywnej jest pozyskanie funduszy na sprzęt medyczny dla pacjentów oddziałów pulmonologicznych. Kilka tysięcy policjantów będzie nadzorować bezpieczeństwo podczas WOŚP. Ich głównym zadaniem będzie monitorowanie legalności zbiórek, ochrona wolontariuszy oraz osób zbierających datki.

Finał WOŚP – okazja do spotkania policjantów, pokazy i zwiedzanie sprzętu

Podczas 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, policjanci będą obecni na piknikach organizowanych w całym kraju, gdzie podzielą się tajnikami swojej pracy, dotyczącymi bezpieczeństwa i zaprezentują specjalistyczny sprzęt służbowy oraz pojazdy jakimi dysponują. To idealna okazja by spotkać mundurowych w przyjemnych okolicznościach.

Finał WOŚP 2024 w Galerii Olimp – plakat | materiały organizatora

Porady dla darczyńców – jak rozpoznać prawdziwego wolontariusza WOŚP

  • Każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;
  • Dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;
  • Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu;
  • Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.
Wzór prawdziwego identyfikatora wolontariusza WOŚP

Policja zadba o bezpieczeństwo wolontariuszy WOŚP

Jeśli dostrzeżesz podejrzaną sytuację, gdzie ktoś może podszywać się pod wolontariusza WOŚP, prosimy o kontakt z Policją lub strażą miejską/gminną. Zachęcamy także do zgłaszania wszelkich podejrzanych zachowań, które mogą zagrażać bezpieczeństwu wolontariuszy i uczestników wydarzeń organizowanych w ramach tej akcji charytatywnej – mówi Policjantka

Kamera miejskiego monitoringu | fot. Dominik Wąsik

Ważne informacje dla wolontariuszy

Prowadźcie zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach:

  • centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony;
  • głównych ciągach komunikacyjnych;
  • miejscach dobrze oświetlonych;
  • miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych;
  • miejscach objętych monitoringiem kamer itp.

Dbajcie o swoje bezpieczeństwo poprzez odpowiednie zachowania

Nie organizujcie zbiórek w miejscach słabo uczęszczanych, na słabo oświetlonych ulicach ani w obszarach uznawanych za niebezpieczne na Waszym osiedlu.

Zaleca się unikanie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. Bezpieczniej jest działać w grupie! Starajcie się mieć towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe, opiekę osób dorosłych.

Należy szczególnie uważać, wracając do Waszego sztabu po zakończeniu zbiórki. Poruszajcie się w grupie i korzystajcie z pomocy Waszych znajomych lub bliskich

fot. Marta Kempisty

Policjanci i straż miejska służą Wam pomocą

Jeżeli będziecie tego potrzebowali zwracajcie się o pomoc do Policji lub straży miejskich/gminnych. Możecie im bezpośrednio zgłaszać swoje uwagi na temat Waszego bezpieczeństwa podczas prowadzenia zbiórki pieniędzy. Czasami możecie zostać zapytani przez policjantów o to, jak przebiega Wasza kwesta. Nie obawiajcie się, to z troski o Wasze bezpieczeństwo.

Idź do oryginalnego materiału