Lider partii Konserwatywnej Pierre Poilievre zażądał, aby rząd federalny przedstawił parlamentowi plan wzmocnienia bezpieczeństwa granic, ponieważ nowo wybrany prezydent USA Donald Trump grozi nałożeniem wysokich ceł na Kanadę.
Jak powiedział Poilievre na niedzielnej konferencji prasowej, plan powinien obejmować zwiększenie liczby patroli i zainstalowanie technologii mających na celu zwalczanie nielegalnego handlu narkotykami, a także zaostrzenie przepisów wizowych i współpracę z prowincjonalnymi organami ścigania.
„Prawda jest taka, iż Trudeau stracił kontrolę nad deficytem, imigracją i naszą granicą. Za niecałe dwa miesiące prezydent Trump obejmie urząd. Zagroził możliwością nałożenia ceł, jeżeli nie zostaną podjęte działania w celu rozwiązania problemu granicy” – powiedział.
W obliczu trwającego impasu w parlamencie, Poilievre powiedział, iż konserwatyści „zrobią wszystko, aby gwałtownie uchwalić plan graniczny, jeżeli będzie on zmierzał w kierunku naprawy sytuacji na granicy”.
Stwierdził, iż Kanada powinna również ograniczyć liczbę osób ubiegających się o azyl, ponieważ walczy ze znacznym napływem wniosków o azyl.
Według stanu na 30 września 2024 r. w Kanadzie czekało na rozpatrzenie prawie 250 000 wniosków o azyl, przy czym od stycznia do końca września zatwierdzono ponad 33 000 z nich.
W całym 2023 roku Kanada przyjęła 37 000 wniosków o nadanie statusu uchodźcy, a w 2022 roku liczba ta wyniosła 28 000.
„Uwielbiam prawdziwych uchodźców” – powiedział Poilievre. „Nasz kraj został zbudowany w dużej mierze przez prawdziwych uchodźców, którzy naprawdę uciekali przed niebezpieczeństwem, tak jak moja żona. Ale nie mam czasu w ludzi, którzy kłamią, by przyjechać do naszego kraju, i to jest problem, który musimy ukrócić”.
Trump zagroził nałożeniem 25-procentowego cła na import z Kanady i Meksyku, jeżeli oba kraje nie zapobiegną nielegalnemu przekraczaniu granic i nie zapobiegną wwozowi do Stanów Zjednoczonych narkotyków, takich jak fentanyl.
Premier Justin Trudeau spotkał się w piątek na kolacji z Trumpem w jego posiadłości Mar-a-Lago. Prezydent-elekt później opisał to spotkanie jako „bardzo produktywne”.
Źródła podały, iż Trudeau i Trump rozmawiali o handlu, bezpieczeństwie granic, Ukrainie, NATO, lodołamaczach, Bliskim Wschodzie i spotkaniu Grupy Siedmiu, które odbędzie się w przyszłym roku w Albercie. Trump miał również utrzymać swą groźbę nałożenia ceł.
Inauguracja Trumpa na urząd prezydenta zaplanowana jest na 20 stycznia.
Is Trudeau really running the government?
If not, who is? pic.twitter.com/5lKI2chhIx
— Pierre Poilievre (@PierrePoilievre) November 30, 2024