Podwyższony stopień zagrożenia terrorystycznego w Polsce. Mundurowi pod szkołami

13 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl


Donald Tusk podjął decyzję o przedłużeniu trzech stopni alarmowych, które dotyczą zagrożenia terrorystycznego. Z czym to się wiąże?
Co się dzieje: W niedzielę 1 grudnia w Polsce przedłużono obowiązywanie trzech stopni alarmowych do 28 lutego 2025 roku. Chodzi o 2. stopień BRAVO i 2. stopień BRAVO-CRP, a także 2. stopień BRAVO, który dotyczy polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami kraju. Zarządzenia w tej sprawie podpisał premier Donald Tusk. Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB), są one przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania.

REKLAMA





Co oznacza stopień BRAVO?: Ten stopień (drugi w czterostopniowej skali) wprowadza się w przypadku zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności. Stopień BRAVO ma charakter prewencyjny. Do zadań służb w tym przypadku należy m.in.: prowadzenie wzmożonej kontroli dużych skupisk ludzi, wzmocnienie ochrony środków komunikacji publicznej i ważnych obiektów publicznych oraz wprowadzenie zakazów wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym. Przed szkołami i innymi miejscami uznanymi za potencjalnie zagrożone, mundurowi mogą prowadzić też dodatkowe kontrole.


Zobacz wideo Dorota Brejza: Zamiast do terrorystów Pegasus doprowadził do woźnego i sołtysa



Czym jest stopień BRAVO-CRP?: Jest to drugi w czterostopniowej skali stopień zagrożenia terrorystycznego, który dotyczy cyberprzestrzeni. Oznacza, iż administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. W przypadku stopnia BRAVO-CRP służby realizują m.in. monitorowanie i weryfikowanie czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej, sprawdzenie dostępności usług elektronicznych i całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji i personelu uprawnionego do podejmowania decyzji.
Przeczytaj także: "Niemcy szykują się na wojnę i tworzą plan bunkrowania. 'Polska reaguje, my mamy do nadrobienia'".
Źródła: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa 1, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa 2
Idź do oryginalnego materiału