Podsumowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w garnizonie podlaskim za 2024 rok

3 godzin temu

Aplikacja Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa umożliwia wskazanie policjantom występujących konkretnych kategorii zagrożeń, z miejsca zamieszkania poprzez wykorzystanie komputera lub urządzenia mobilnego. Roczne podsumowanie zgłoszeń w województwie podlaskim potwierdza, jak powszechna stała się komunikacja mieszkańców z miejscową Policją.

29 904 zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie garnizonu podlaskiego w 2024 roku pokazuje, iż mieszkańcy naszego regionu chętnie korzystają z możliwości komunikacji z policją dzięki tego narzędzia, zaznaczając zarówno nieprawidłowości jak i zagrożenia w swojej okolicy. W 2024 roku najwięcej zgłoszeń, bo aż 7 547 dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości, 5 503 – spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, a 5 004 – nieprawidłowego parkowania.

Jednym z przykładów skutecznego wykorzystania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie Białegostoku jest sytuacja zgłoszenia z kategorii „dzikie wysypiska śmieci”. Dzielnicowi Komisariatu Policji II w Białymstoku pojechali pod wskazany adres. Na miejscu zastali zaśmiecony, prawdopodobnie przez osoby bezdomne, teren łąk. WPolicjanci wystosowali pismo do Urzędu Miejskiego w Białymstoku z prośbą o uprzątnięcie terenu zielonego, który przekazał sprawę do Straży Miejskiej w Białymstoku. W wyniku pojętych czynności tereny zielone zostały uprzątnięte, zaś systematyczne kontrole wskazanego rejonu zapobiegły ponownym zgłoszeniom. Powyższe działania skutkowały zmianą statusu zagrożenia KMZB na potwierdzone – wyeliminowane.

Na terenie Hajnówki naniesiono zgłoszenie w kategorii „osoba bezdomna wymagająca pomocy”, która miała przebywać na jednym z hajnowskich osiedli mieszkaniowych. Skierowani na miejsce funkcjonariusze Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego potwierdzili przebywanie we wskazanym miejscu osoby znajdującej się w kryzysie bezdomności, który w chwili weryfikacji nie potrzebował pomocy. O zaistniałej sytuacji poinformowano pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy objęli osobę pomocą.

Na terenie Lipska zostało naniesione zgłoszenie w kategorii „niewłaściwa infrastruktura drogowa”. Z opisu zagrożenia wynikało, iż kierujący pojazdami włączający się do ruchu z ulicy Rybackiej na ul. Batorego w Lipsku mają ograniczoną widoczność, co powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W wyniku weryfikacji zagrożenia dzielnicowy z Posterunku Policji w Lipsku potwierdził zagrożenie, kierując jednocześnie wystąpienie do zarządcy drogi o poprawę widoczności kierujących włączających się do ruchu. Na postawie wizji terenowej, decyzją Marszałka Województwa Podlaskiego, we wskazanym miejscu ustawiono lustro drogowe, które umożliwia bezpieczne włączenie się do ruchu.

Na terenie Kolna naniesiono zagrożenie w kategorii „dzikie wysypiska śmieci” w rejonie ul Towarowej w Kolnie. W wyniku weryfikacji zgłoszenia przez funkcjonariuszy z Kolna, zagrożenie zostało potwierdzone. Wobec powyższego podjęta została kooperacja Policji ze Strażą Miejską i Urzędem Miasta Kolna, w wyniku której teren wskazany w zgłoszeniu został uprzątnięty i wyrównany. Ustawiono tablice informacyjne o zakazie wyrzucania śmieci.

Pamiętajmy, iż każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję Policji. Funkcjonariusze są zobowiązani zweryfikować naniesione na mapę zgłoszenie, co w przypadku nieuzasadnionego okolicznościami jego zaznaczenia pochłania czas i zasoby, które mogłyby zostać wykorzystane w sytuacjach rzeczywistego zagrożenia. Działania mundurowych przede wszystkim mają na celu wyeliminowanie nieprawidłowości i zagrożeń, a tym samym wpływać wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców województwa podlaskiego. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to ważne narzędzie, ale należy używać go odpowiedzialnie. Przypominamy, iż nie jest ono przeznaczone do zgłaszania pilnych przypadków wymagających natychmiastowej interwencji. W takich sytuacjach należy korzystać z numeru alarmowego 112. Zachęcamy mieszkańców do korzystania z tego narzędzia i współtworzenia bezpiecznej przestrzeni w naszym regionie. Każde zgłoszenie jest ważne, a funkcjonariusze zawsze podejmują działania w odpowiedzi na sygnały od mieszkańców.

źródło: podlaska.policja.gov.pl

Idź do oryginalnego materiału