Podkarpacki przedsiębiorca zatrudnia nielegalnych imigrantów

3 godzin temu

PODKARPACIE. Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Rzeszowie-Jasionce przeprowadzili kontrolę legalności zatrudnienia w jednej z podkarpackich firm z branży metalurgicznej. Była ona następstwem informacji przekazanej przez oficera łącznikowego BiOSG.

Oficer łącznikowy BiOSG współpracuje ściśle z pracownikami Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim. Analiza wniosków pobytowych składanych przez cudzoziemców w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie (Delegatura w Przemyślu), pozwoliła ustalić mundurowym z SG, iż 24 obywateli Kolumbii wykonywało pracę bez wymaganych zezwoleń.

Efektem kontroli legalności zatrudnienia w jednej z podkarpackich firm z branży metalurgicznej, było wszczęcie 13 postępowań administracyjnych w sprawie zobowiązania do powrotu. Na miejscu zatrzymano 9 obywateli Kolumbii. Otrzymali oni decyzję nakazującą im opuszczenie terytorium Państw Schengen. Wobec reszty cudzoziemców prowadzone są dalsze czynności administracyjne.

Kontrole legalności zatrudnienia, w których ujawniane są naruszenia przepisów związanych z powierzaniem wykonywania pracy cudzoziemcom, niosą za sobą dalsze konsekwencje. W 2024 roku funkcjonariusze z PSG w Rzeszowie-Jasionce skierowali do sądów rejonowych 13 wniosków o ukaranie sprawców wykroczeń naruszających przepisy w zakresie zatrudnienia cudzoziemców, a także nałożono 46 mandatów karnych w wysokości 10550 zł.

Funkcjonariusze SG z Zespołu ds. Kontroli Legalności Zatrudnienia z rzeszowskiej placówki, zaangażowani w kontrolę legalności zatrudnienia cudzoziemców na terytorium RP w dotychczasowym okresie 2024 roku wszczęli 71 kontroli legalności zatrudnienia. Skontrolowali na terenie Podkarpacia ponad 2 tys. cudzoziemców wobec, których wydano 39 decyzji o zobowiązaniu do powrotu.

BiOSG

Idź do oryginalnego materiału