Pierwszy piątek miesiąca szałłal

mzr.pl 3 tygodni temu

„Ten, kto przestrzega postu w (miesiącu) ramadan i pości sześć dni w (miesiącu) szałłal, czyni tak, jakby pościł przez cały rok”.

10 kwietnia 2024 r. rozpoczął się muzułmański miesiąc szałłal. To dziesiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego, który oparty jest na fazach księżyca.

Za początek ery muzułmańskiej uznawana jest hidżra – emigracja Proroka Muhammada (saał) z Mekki do Medyny, wówczas nazywanej Jasrib. Miało to miejsce 20 czerwca 622 roku według kalendarza gregoriańskiego. Muzułmański sposób obliczania czasu jest oparty na roku księżycowym. Rok księżycowy ma 354 dni, jest krótszy od roku słonecznego o 11 lub 12 dni, w związku z tym rok księżycowy jednostajnie przesuwa się wstecz wobec roku słonecznego w cyklu 33-letnim.

Słowo „szałłal” oznacza „otuchę”, „pęknięcie”, jako iż przed muzułmańscy Arabowie wierzyli, iż każde małżeństwo zawarte w tym miesiącu z pewnością zakończy się niepowodzeniem. Samo słowo szałłal pochodzi od słowa „szala” oznaczającego czas, gdy wielbłądzice zachodziły w ciążę. Najważniejszym dniem tego miesiąca jest jego pierwszy dzień, kiedy to rozpoczyna się trzydniowe święto Ramadan Bajram (Eid al-Fitr), kończące miesiąc postu ramadan.

W pozostałe dni zalecany jest sześciodniowy post, który wraz z postem w miesiącu ramadan ma wartość postu przez cały rok. W tym miesiącu Prorok Muhammad (saał) poślubił Ajszę (ra), w trzecim roku hidżry została stoczona bitwa pod Uhud, w której muzułmanie ponieśli porażkę, a trzynastego dnia szałłala urodził się imam Buchari.

Pierwszy piątek miesiąca szałłal wypada 12 kwietnia 2024 r.

(Red.)

Idź do oryginalnego materiału