Pieprzyki w realiach polonijnych. Teraz w poszerzonej formule. Oto, co wyśledził detektyw polonijny, pan Marek Pieprzyk.
Od 2000 roku autorką felietonów o życiu Polonii była znana poetka, pisarka Joanna Bielobradek. Wykonywała je dla Wietrznego Radia. Od września 2006 roku do września 2024 roku felietony pod tytułem “Pieprzyk polonijny”, to prace kolejnej autorki, Barbara M. Zmudki. Regularnie raz w tygodniu w piątki przed godziną szóstą wieczorem słuchaliśmy jej kilkuminutowych przekazów, nagranych dla i o Polonii. Tytuł “Pieprzyk Polonijny” sugerował odrobinę humoru jako nieszkodliwą przyprawę tematu.
Życie Polonii w Wietrznym Mieście wielu ocenia przez pryzmat doświadczeń z Polski. Mówią, iż Polonia to “kapsułka polskich realiów”. Zmienia się obraz naszej społeczności w Polsce, zmienia się Polonia w Wietrznym Mieście, w aglomeracji chicagowskiej.
Temat felietonu, zwanego potocznie “pieprzykiem” zawiera krótki opis wydarzenia, którego bohaterem bywa ona albo on, polonijny działacz albo pewna grupa lub osoby związane z lokalnymi instytucjami, z urzędami miasta lub stanu. jeżeli do tego dodać odrobinę humoru, albo innej literackiej okrasy, to w przedziale kilku minut można przekazać zupełnie przyswajalną istotę rzeczy. Jednak nic nie stoi w miejscu; w nurcie wydarzeń na świecie, czy w realiach polskich także Polonię pochłonęła fala zmian.
W najbardziej znanym radiu Polonii, po pewnej modyfikacji swoje felietony proponuje także zasłużony, ogromnie pracowity polonijny detektyw Marek Pieprzyk. Różnorodne tematy jego felietonów związane są z wyskokami, przeważnie o charakterze kryminalnym polonijnych biznesmenów i ich mniej lub bardziej uroczego otoczenia. Czasem chodzi o wielkie pieniądze, rzadziej o honor lub prawa autorskie. Felietony Marka Pieprzyka zawierają niepowtarzalny walor przestrogi, ostrzeżenia, a przede wszystkim informacji o pułapkach “życiowych”. jeżeli do tego dodać walor fiskalny albo obyczajowy, to dokąd prowadzi nas ta wiedza? Autor, pan Marek Pieprzyk zyskał bogate doświadczenie, które wynika z istoty spraw związanych z przeżyciami naszej społeczności w Wietrznym Mieście. Są to sprawy zakończone, nazwiska uczestników i niektóre okoliczności zmienione. Autor proponuje ten czy inny przekaz i jego skutki, po których odbiorcom: słuchaczom, czytelnikom nie powinno przyjść do głowy oszustwo, kradzież, włamanie albo inny czyn kryminalny. Być może kolejny bohater odstąpi od występku i zaniecha wykonania projektu, który może pogrążyć jego samego lub jego bliskich. Czy to utopia? Przekonajmy się, wystarczy otworzyć magazyn “Z Archiwum Polonijnego detektywa” albo książkę autora, Marka Pieprzyka “Wspomnienia Polonijnego Detektywa. Ku Przestrodze”. Wszystkie sprawy podane przez Marka Pieprzyka zdarzyły się naprawdę. Oprócz felietonów BM. Zmudki można też posłuchać profesjonalnego audiobooka w radiu Polski.FM – 92.7FM w sobotę po godz. 11:40 am, autorstwa M. Pieprzyka. o ile w wyniku poznania tych treści choć jeden złoczyńca zawróci ze złej drogi, to warto kontynuować owe literackie zmagania, twierdzi Marek Pieprzyk!
A to, iż z udziałem Polonii? Dlaczego nie? Naszych bohaterów nie brakuje wśród nas.
BM Zmudka
Adres do korespondencji:
[email protected]