Pavel Durov, dyrektor generalny Telegramu, aresztowany we Francji

ochrona24.info 3 tygodni temu

Pavel Durov, założyciel i dyrektor generalny Telegramu, został aresztowany na lotnisku Le Bourget we Francji po wyjściu z prywatnego samolotu w sobotni wieczór. Według francuskiego kanału TF1. Durowowi, który ma 39 lat i posiada podwójne obywatelstwo francuskie i rosyjskie, w chwili zatrzymania, którego dokonali agenci Transportu Lotniczego Żandarmerii (GTA), towarzyszył ochroniarz i kobieta.

Polecamy: Wybuch przed synagogą we Francji; Śledztwo w sprawie „ataku antysemickiego”.

Durov, który przybył z Azerbejdżanu, został umieszczony w kartotece osób poszukiwanych (FPR) i został aresztowany na podstawie nakazu przeszukania wydanego przez Centralne Biuro ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej (OFMIN) francuskiej policji sądowej.

Nakaz ten został wydany w ramach dochodzenia wstępnego Z powodu braku współpracy Telegramu z władzami W sprawach związanych z poważnymi przestępstwami, takimi jak handel narkotykami, przestępstwa wobec nieletnich i oszustwa.

Źródło bliskie śledztwu powiedziało TF1: „Popełnił błąd, lądując we Francji dziś po południu. Nie wiemy, czy ten lot był tylko etapem, ale faktem jest, iż w tej chwili przebywa w areszcie”. Durov, świadomy bycia osobą Nie mile widziane We Francji raczej unikał Europy, woląc podróżować do takich miejsc jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, kraje byłego Związku Radzieckiego i Ameryka Południowa.

Po aresztowaniu Durov został zatrzymany przez Krajowe Biuro ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych i stanie przed sędzią śledczym.

Grozi mu poważne zarzuty, m.in. Terroryzm, handel narkotykami, zmowa, oszustwa, pranie pieniędzy i publikowanie treści o charakterze przestępczym wśród dzieci. Źródło zbliżone do sprawy komentuje: „Pavel Durov trafi do aresztu tymczasowego, to jest pewne”. Śledczy uważają, iż Durov nie zrobił nic, aby złagodzić przestępstwa popełniane za pośrednictwem swojej platformy lub nie współpracować w ich zapobieganiu.

Aresztowanie Durowa ma silne znaczenie międzynarodowe. Badacze starają się odstraszać przestępców wykorzystujących Telegram do nielegalnych działań i wywierać presję na kraje europejskie, aby zacieśniły współpracę w zakresie usuwania zaszyfrowanych wiadomości w dochodzeniach w sprawie terroryzmu.

Telegram był ostatnio wymieniany nie tylko w związku z nielegalnymi transmisjami meczów francuskiej ligi piłki nożnej, ale także jako przestrzeń, w której działają sieci przestępczości zorganizowanej, wykorzystujące platformę do wymiany treści o charakterze przestępczym, w tym komunikacji pomiędzy nieletnimi przestępcami.

dmr

Idź do oryginalnego materiału