Patrzyła w telefon i przewróciła się na przejściu. Mogła jeszcze dostać mandat [WIDEO]

7 miesięcy temu

Nieostrożne korzystanie z telefonów komórkowych na przejściach dla pieszych może skończyć się bolesnymi konsekwencjami. Piesza doświadczyła tego na własnej skórze, gdy zbytnio pochłonięta ekranem telefonu, nie zauważyła wyspy dzielącej przejścia i wywróciła się o krawężnik. Sprawa ta podnosi kwestię bezpieczeństwa pieszych na przejściach i interpretację przepisów prawa. W Poznaniu na wielu przejściach dla pieszych widnieje napis: „Przejdź offline”.

Chociaż powszechnie uważa się, iż piesi nie powinni używać telefonów komórkowych na przejściach, przepisy prawne są bardziej elastyczne, niż może się wydawać. Zgodnie z prawem, piesi mogą używać telefonów, o ile nie utrudnia to adekwatnej obserwacji drogi. Jednak w przypadku niedawnego zdarzenia w Poznaniu, piesza nie tylko nie patrzyła na drogę, ale choćby nie zauważyła fizycznej przeszkody na swojej drodze – informuje portal brd24.pl.

Policjanci a interpretacja przepisów

Funkcjonariusze z Komisariatu Poznań-Grunwald niedawno chcieli ukarać pieszego za samo posiadanie w dłoni telefonu i nagrywanie zachowań kierowców. Jednak Sąd Rejonowy Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu przypomniał, iż przepis ten nie zakazuje bezwzględnie korzystania z telefonu na przejściu. Jedynie takiego używania urządzeń, które ogranicza obserwację sytuacji na drodze. Różnica ta jest istotna i odróżnia przepisy dotyczące pieszych od tych dotyczących kierowców.

Sytuacje, w których piesi powinni być ostrożni

Nagrania udostępniane w sieci pokazują, iż istnieją sytuacje, w których piesi zupełnie tracą kontakt z rzeczywistością z powodu ekranu telefonu. Przechodząc przez przejście, nie zauważają wysp dzielących ruch drogowy, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. W takich przypadkach zgodnie z przepisami, można zastosować kary mandatowe.

Z telefonem w nosie przez przejście – instant karma

Z telefonem w nosie przez przejście Instant karma Dołącz do grupy https://www.facebook.com/groups/stopcham

Opublikowany przez Stop Cham Wtorek, 21 listopada 2023
Źródło: brd24.pl.
Error happened.
Idź do oryginalnego materiału