Agresja wobec lekarzy i ratowników medycznych przestała być incydentalnym problemem. Coraz częściej służby medyczne spotykają się z przemocą nie tylko w szpitalach, ale także na ulicy czy w internecie. W odpowiedzi na narastającą falę ataków Prokurator Generalny podjął zdecydowane kroki, które mają jednoznacznie pokazać: państwo nie będzie już tolerować bezkarności wobec tych, którzy ratują życie.

Fot. Warszawa w Pigułce
Koniec pobłażania dla agresji wobec lekarzy. Prokurator Generalny wydał nowe wytyczne
Rosnąca fala przemocy wobec personelu medycznego doczekała się zdecydowanej odpowiedzi ze strony państwa. 14 lipca 2025 r. Prokurator Generalny ogłosił nowe wytyczne, które mają na celu szybkie i skuteczne ściganie sprawców ataków na lekarzy, pielęgniarki i ratowników. od dzisiaj każda forma agresji wobec medyków – zarówno fizyczna, słowna, jak i internetowa – ma być traktowana z pełną stanowczością prawa.
Agresja wobec medyków to nie incydenty – to codzienność
W ostatnich latach coraz częściej dochodziło do sytuacji, w których pracownicy ochrony zdrowia stawali się celem ataków ze strony pacjentów lub ich bliskich. Przekleństwa, groźby, rękoczyny, a choćby nękanie online – to już nie wyjątki, ale problem o charakterze systemowym. Dlatego nowe wytyczne zakładają, iż każda sprawa tego typu będzie traktowana priorytetowo.
Zgodnie z dokumentem, prokuratorzy mają obowiązek niezwłocznego podejmowania czynności procesowych i unikania pochopnych decyzji o umorzeniu spraw. W przypadku stwierdzenia przestępstwa – należy jak najszybciej postawić zarzuty i skierować akt oskarżenia do sądu.
Lekarz pod ochroną jak funkcjonariusz publiczny
Wytyczne jednoznacznie przypominają: każdy atak na medyka wykonującego obowiązki zawodowe będzie kwalifikowany jak atak na funkcjonariusza publicznego. Taka klasyfikacja oznacza wyższy wymiar kary i większe możliwości działania organów ścigania. Co ważne, ochrona nie ogranicza się wyłącznie do szpitali czy przychodni. Dotyczy także wizyt domowych, sytuacji w przestrzeni publicznej oraz ataków internetowych, jeżeli mają one związek z wykonywanym zawodem.
Prokuratorzy mają także obowiązek współpracować z samorządami zawodowymi, takimi jak Naczelna Izba Lekarska, oraz dbać o nagłaśnianie przypadków skazania sprawców. To element prewencji – agresorzy mają wiedzieć, iż za przemoc wobec medyków grożą realne i dotkliwe konsekwencje.
Środowisko lekarskie z zadowoleniem, ale i apelem
Nowe wytyczne spotkały się z pozytywną reakcją ze strony Naczelnej Izby Lekarskiej. W specjalnym komunikacie z 16 lipca prezes NRL dr Łukasz Jankowski ocenił decyzję Prokuratora Generalnego jako długo oczekiwany krok w dobrym kierunku. Podkreślił, iż to efekt wieloletnich apeli środowiska lekarskiego o systemową ochronę.
NIL wezwała również wszystkich medyków do stanowczego reagowania i zgłaszania każdej formy agresji organom ścigania. – To istotny sygnał ze strony państwa, iż bezpieczeństwo osób niosących pomoc medyczną nie może być ignorowane – zaznaczył dr Jankowski.