Pamiętają o Katyniu

1 rok temu

Kazimierzanie zainaugurowali obchody rocznicowe mszą świętą odprawioną w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Razem z licznie zgromadzonymi mieszkańcami powiatu modlili się księża Antonik Bialik i Janusz Mularz. Po mszy wszyscy zgromadzeni, w asyście pocztów sztandarowych, przeszli przed budynek Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3. Tu, u stóp tablicy poświęconej Janowi Pawłowi II, zapalono znicze i złożono kwiaty. Główne obchody rocznicowe odbyły się na placu przy byłym gimnazjum, gdzie w roku 2009 posadzono Dąb Pamięci i ustawiono obelisk dedykowany por. Leonowi Postawce, zamordowanemu w Katyniu, porucznikowi Wojska Polskiego z Odonowa.

Przed obeliskiem, przy dźwiękach werbla, kwiaty złożyli: rodzina ś.p. porucznika Postawki oraz burmistrz Adam Bodzioch wraz ze swym zastępcą Łukaszem Maderakiem, przewodniczącym Rady Miejskiej Wacławem Piwudzkim, wiceprzewodniczącym Markiem Szmucem i radnym Jerzym Koziarą. Reprezentowany był również Powiat Kazimierski, Komenda Powiatowa Policji, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, organizacje i stowarzyszenia kombatanckie, szkoły, placówki opiekuńczo–wychowawcze, urzędy i instytucje. Honorową wartę w miejscach składania kwiatów zaciągnęły Jessica Żarnowiecka i Magdalena Celej – harcerki z 28. Buskiej Drużyny Wielopoziomowej „Żywioły”, działającej w Kazimierskim Ośrodku Kultury.

Dalsza część uroczystości odbyła się w sali Kazimierskiego Ośrodka Kultury. Liczną widownię powitał dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury Czesław Kowalski, a okolicznościowe przemówienia wygłosili gospodarze gminy i powiatu. Samorządowcy nawiązali do tragicznych kart historii naszego kraju sprzed 83 lat, okrytych przez lata milczeniem i kłamstwem.

,,W krzyżach i pamięci, grobowe milczenie, co woła do świata o ludzkie sumienie!”. Pod takim hasłem na scenie KOK wystąpili uczniowie SSP nr 3, przygotowani pod kierunkiem nauczycielek: Wioletty Wójcik i Romy Adamczyk. W montażu słowno-muzycznym młodzi aktorzy przedstawili historię Polaków zamordowanych w Katyniu i skupili się na ukazaniu rosyjskiej polityki zmierzającej do utajnienia, a następnie zminimalizowania ogromu tej zbrodni. Młodzież oddała hołd pamięci pomordowanym i poległym Rodakom, zapalając symboliczne znicze i prezentując wzruszające wiersze, piosenki oraz taniec Polski z sowieckim katem. Ukazane zostały również uczucia żon, matek i bliskich, którym w bestialski sposób zamordowano najbliższych strzałem w tył głowy. Szczególne wzruszenie wywołał utwór pt. ,,Guziki’’ w wykonaniu jednego z ukraińskich uczniów, a następnie wymowna ,,Modlitwa o pokój”, będąca zwieńczeniem całej uroczystości. Widzowie nagrodzili młodych artystów gromkimi brawami.

Por. Leon Postawka – urodzony w Odonowie, kpt. Włodzimierz Leon Krzyżanowski – ur. w Cudzynowicach, por. Euzebiusz Wojewódzki – ur. w Dalechowicach i kpt. Józef Podczaska – to nazwiska synów ziemi kazimierskiej, pomordowanych na Wschodzie w roku 1940.

Cześć ich Pamięci!

Fot. Kazimierski Ośrodek Kultury

Idź do oryginalnego materiału