Od września do bielskich policjantów zaczęli zgłaszać się starsze osoby, które padły ofiarą oszustwa. Dzwoniła do nich „Pani doktor”, informując o potrzebie pilnego zakupu nierefundowanego leku na covid dla rzekomo poważnie chorego członka rodziny. Pokrzywdzeni przekazali oszustce swoje oszczędności oraz kosztowności. Sprawą zajęli się bielscy kryminalni, którzy zebrali i przejrzeli zapisy kamer monitoringu oraz przeprowadzili szereg innych ustaleń. Dzięki temu wpadli na trop oszustki, którą ostatecznie zatrzymali 28 listopada. Całkowicie zaskoczona kobieta, niedługo została rozpoznana przez pokrzywdzonych.
Oszustką okazała się 18-letnia mieszkanka Poznania. Po zatrzymaniu trafiła ona do policyjnego aresztu, a następnie usłyszała zarzuty za pięć oszustw na terenie Bielska-Białej. Na wniosek śledczych i prokuratury, bielski sąd zastosował wobec niej 3-miesięczny areszt. Za popełnione przestępstwo kobiecie grozi kara do 8 lat więzienia.
Policjanci szczegółowo wyjaśniają wszystkie okoliczności zdarzenia. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone, iż aresztowana kobieta metodą „na lekarza” oszukała lub próbowała oszukać również inne osoby na terenie Polski. Dotychczasowe ustalenie wskazują również na to, iż podejrzana nie działała sama. Pomagała jej co najmniej jedna osoba.
Niestety, mimo wielu informacji medialnych, wciąż dochodzi do oszustw różnymi metodami -„na wnuczka”, „na policjanta”, czy, jak w ostatnich miesiącach, „na lekarza”. Przypominamy więc o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
- Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
- Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj nikomu, kto telefonicznie podaje się za krewnych lub przyjaciół.
- Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się samemu z taką osobą.
- Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc, grożą utratą pieniędzy.
- Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, iż może to być oszustwo, koniecznie powiadom Policję (numer 112).
(KWP w Katowicach / kp)