Olej z konopi – badanie laboratoryjne. Tabela wartości ożywczych.

3 lat temu

Z nasion uprawianych przez nas konopi siewnych pozyskuje się olej. Tłoczy się go na zimno z nasion. Olej z konopi posiada charakterystyczny głęboki smak oraz zapach, często przypominający smak dojrzałych orzechów. Zaleca się spożywa go wyłącznie na zimno, bez podgrzewania, tylko wtedy zachowuje swój charakterystyczny skład i walory terapeutyczne.

Termin przydatności do spożycia to około roku od wytłoczenia. Prawidłowo przechowywać należy w suchym i chłodnym miejscu. Po otwarciu koniecznie trzeba go przechowywać w lodówce i spożyć w ciągu około 3 miesięcy.No ale jak ktoś zasmakuje i doceni walory – dosłownie znika w oczach.

Tabela wartości ożywczych oleju z konopi

Kategoria: Tłuszcze
Podkategoria: Tłuszcze roślinne
Nazwa: Olej konopny
Wytwórca: Plantacja Konopi MARYA w Kryształowicach
Wartość energetyczna: 855 kcal
Wartości odżywcze w 100 ml
Tłuszcz 95g
w tym:
kwasy tłuszczowe nasycone 8,5g
kwasy tłuszczowe nienasycone 86,4g (mega wynik!)
Węglowodany 0g
w tym: cukry 0g
Białko 0g
Sól 0g

Raport olej konopny spożywczy Plantacja Konopi Kryształowice

Olej z konopi warty stałego spożywania

Skład olejów otrzymywanych z nasion konopi jest bardzo interesujący ze względu na korzystny wpływ na zdrowie. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (EFA) są doskonale reprezentowane w oleju nasion konopi. Często spotyka się je w zbliżeniu do 3:1 (stosunek omega-6 do omega-3) co jest jak najbardziej zalecane dla ludzkiego spożycia.
Szczególnie efektywny w dietetyce, także profilaktycznie. Pomaga na wiele dolegliwości bez względu czy w ramach wiedzy medycyny konwencjonalnej czy według zastosowań ludowych. Olej taki stosowany od wewnątrz doskonale odżywia organizm. Potwierdzone działanie zapobiegając np. cukrzycy, miażdżycy, nadciśnieniu oraz innym chorobom cywilizacyjnym.

Przydatny w kosmetyce. Sprawdza się zewnętrznie na skórę jako środek przeciwzapalny, kojąco i łagodząco, a także pielęgnacyjnie na włosy i paznokcie. Kwas linolowy „omega-6” w oleju z konopi znajduje się w stężeniu ok. 20%. Ponadto stwierdzono znaczne ilości jego metabolicznych produktów, takich jak obecność kwasu gamma-linolenowego, który wynosi od 1-4% i kwasu stearydonowego, który waha się między 0,5% i 2%. Reasumując niezwykłym jest fakt, iż w oleju z konopi znajdują się oba w wysokiej zawartości.

Ponadto olej konopi zawiera tokoferole, które mogą obniżyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, raka i związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej. Wykazują one działanie przeciwutleniające, ponieważ zawartość całkowita fenoli jest większa niż w przypadku innych olejów roślinnych.
Dla wytłoczonego z naszych nasion oleju wykonaliśmy badanie laboratoryjne określające skład oleju według wskazań przepisów UE Rozporządzenie 6911/2000 czyli tabelę wartości odżywczych dla produktu spożywczego.

Idź do oryginalnego materiału