Ochotnicza Straż Pożarna w Królowej Woli

1 miesiąc temu

Kolejny tydzień, a zatem czas na prezentację kolejnej jednostki w ramach serii „Czwartki z OSP”. Dziś zawitaliśmy do województwa łódzkiego, aby przedstawić jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Królowej Woli. Zapraszamy do lektury.

Królowa Wola to miejscowość położona w Gminie Inowłódz, w powiecie tomaszowskim, w województwie łódzkim. Pierwsza pisemna wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1495 roku. Jednakże Królowa Wola prawdopodobnie powstała kilka wieków wcześniej gdyż miejscowa legenda głosi, iż do powstania wioski przyczyniła się księżna Judyta, żona Władysława Hermana, która zachwyciwszy się pięknem okolicy zapragnęła w tym miejscu założyć osadę. Nazwa wsi może jedynie potwierdzać, iż ta powstała „z woli królewskiej”. Wieś od początku swego istnienia stała się zapleczem gospodarczym rozwijającego się miasta Inowłódz. Królowa Wola znajduje się w środku lasów spalskich – będących częścią Puszczy Pilickiej.

Przez Gminę Inowłódz przebiegają ważne szlaki komunikacyjne: droga krajowa 48 prowadząca od międzynarodowej trasy E67 (S8) z Tomaszowa Mazowieckiego do Kocka, droga wojewódzka 726 łącząca Rawę Mazowiecką z Żarnowem. Przez Królową Wolę przebiega kilka szlaków turystycznych – rowerowe: Łódzka Magistrala Rowerowa, Szlak im. Juliana Tuwima, Szlak Cudownych Obrazów; pieszy: Szlak Spalskiego Parku Krajobrazowego oraz Łódzki Szlak Konny. W Królowej Woli działa Szkoła podstawowa oraz liczne stowarzyszenia Klub Senior +, Koło Gospodyń Wiejskich, Zespół Ludowy „Królowianie”, Koło Emerytów Rencistów i Inwalidów.

Ochotnicza Straż Pożarna w Królowej Woli zlokalizowana jest w rejonie dużych skupisk leśnych, tj. obszarów chronionych Natura 2000, Spalski Park Krajobrazowy oraz rezerwaty przyrody.

Historia jednostki…

Powstanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Królowej Woli jest związane z odzyskaniem niepodległości Polski w 1918 roku. Pierwszym sukcesem było wybudowanie remizy strażackiej i zakup sprzętu gaśniczego oraz mundurów, co zwiększyło zaufanie lokalnej społeczności. W latach 20-tych OSP brała udział w wielu wydarzeniach, zdobywając nagrody, a w 1927 roku uczestniczyła w Krajowym Zjeździe OSP w Warszawie. W 1928 roku obchodzono 10-lecie istnienia, zakupiono motopompę i wybudowano nową remizę.

W 1935 roku jednostka nabyła pierwszy samochód pożarniczy, używany podczas I wojny światowej. II wojna światowa przerwała rozwój jednostki, ale po wojnie strażacy zaczęli odbudowywać sprzęt i rekrutować nowych członków. W 1962 roku jednostka otrzymała samochód ciężarowy od Tomaszowskich Zakładów Włókien Sztucznych, a w 1975 roku otrzymała samochód pożarniczy Star 25, zastąpiony w 1985 roku przez Star 266.

W 1993 roku jednostka została odznaczona Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa, a w 1997 roku włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 1998 roku strażacy otrzymali nowy sztandar, a w 2003 roku oddano do użytku nową remizę. W 2004 roku założyciele jednostki zostali uhonorowani tablicami pamiątkowymi, a w 2005 roku nabyto samochód marki DAF. W 2008 roku zmodernizowano wóz bojowy STAR, co poprawiło zdolności operacyjne jednostki. Strażacy kontynuują tradycję zaangażowania i profesjonalizmu, dzięki czemu OSP Królowa Wola jest nowoczesną i dobrze wyposażoną jednostką.

W 2011 roku wzniesiono kapliczkę św. Floriana, a w 2014 roku jednostka zakupiła nowy samochód pożarniczy marki MAN. Nowe wyposażenie pozwoliło strażakom skuteczniej realizować ich misję. Każdy krok w rozwoju OSP był wynikiem ciężkiej pracy i determinacji członków jednostki. Dzięki ich zaangażowaniu, OSP Królowa Wola mogła kontynuować swoją służbę dla społeczności lokalnej. Strażacy nie tylko reagowali na zagrożenia, ale także aktywnie wspierali lokalne inicjatywy.

Czasy dzisiejsze…

W latach 2016-2018 jednostka intensywnie przygotowywała się do obchodów 100-lecia działalności. Dzięki współpracy zarządu z Prezesem Jerzym Iskierką i Wójtem Gminy Inowłódz Bogdanem Kąckim przebudowano remizę z 1928 roku na Izbę Pamięci OSP Królowa Wola oraz zrewitalizowano tereny wokół Strażnicy i Domu Ludowego. Modernizacja poprawiła estetykę i funkcjonalność tych miejsc, symbolizując dynamiczny rozwój jednostki.

Podczas obchodów we wrześniu 2018 roku otwarto Izbę Pamięci z licznymi pamiątkami związanymi z historią straży i tradycjami ludowymi wsi Królowa Wola. Wśród najcenniejszych eksponatów znajdują się m.in. rękodzielniczy konny wóz rekwizytowy z 1949 roku oraz ręczna dwucylindrowa sikawka z końca lat 20-tych. Na strażnicy umieszczono tablicę upamiętniającą druhów służących w jednostce od momentu jej powstania.

Działalność ratownicza..

OSP Królowa Wola prowadzi działania ratowniczo-gaśnicze na terenie powiatu tomaszowskiego, głównie w Gminie Inowłódz. Strażacy gaszą pożary, usuwają skutki klęsk żywiołowych i innych miejscowych zagrożeń. W 2024 r. wyjeżdżali do działań już 27 razy. Druhowie z Królowej Woli mają do dyspozycji dwa samochody pożarnicze marki MAN i Star 266, wyposażone w podstawowy sprzęt, a także zestaw do ratownictwa technicznego oraz medycznego.

Zaangażowanie społeczne…

Strażacy aktywnie uczestniczą w lokalnych przedsięwzięciach, festynach, uroczystościach patriotycznych i zawodach sportowo-pożarniczych. W latach 2020-2021 Druhowie brali udział w akcjach charytatywnych m. in. „#Gaszyn Challenge”, „Kredą dla Zosi”, „Serce dla Zuzi”, „PompujemyDoMiliona dla Michała” oraz „Strażacy gaszą SMA”, której pomysłodawcą oraz współorganizatorem jest druhna z jednostki. Celem akcji „Strażacy gaszą SMA” jest pomoc dzieciom chorym na rdzeniowy zanik mięśni poprzez podejmowanie szeregu inicjatyw np. organizowanie akcji naszywkowej. Strażacy z OSP w Królowej Woli są również Honorowymi Dawcami Krwi.

Ochotnicza Straż Pożarna w Królowej Woli posiada także liczne osiągnięcia na szczeblu ogólnopolskim i wojewódzkim. Jest laureatem III Edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów, Floriany 2019, XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Kronik oraz XIV Konkursu na Prace Popularnonaukowe i Badawcze Dotyczące Historii Pożarnictwa, XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Kronik, a także druhna w 2022 roku otrzymała wyróżnienie za wiesz “Na kartach kronik” w konkursie “Strażacy w akcji”.

Plany na przyszłość..

Jednostka planuje zakup nowego samochodu pożarniczego oraz remont pomieszczenia w Izbie Pamięci z przeznaczeniem na część wystawową. w tej chwili przygotowuje się do remontu części garażowo-socjalnej oraz termomodernizacji budynku strażnicy.

Bardzo dziękujemy za poświęcony nam czas. Zapraszamy do odwiedzenia ochotników z Królowej Woli, oraz na ich media społecznościowe (FACEBOOK). Znajdziecie tutaj informacje o ich działaniach, których jak sami widzicie jest bardzo dużo. Gratulujemy dotychczasowych osiągnięć i życzymy kolejnych sukcesów!

Idź do oryginalnego materiału