Nowość! Zamach na Roberta Fico. Nowe dowody sugerują spisek

wbijamszpile.pl 4 miesięcy temu

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Słowacji zmienia swoje stanowisko w sprawie podejrzanego o próbę zamachu na premiera Roberta Fico. Wcześniej sądzono, iż działał on jako „samotny wilk,” jednak nowe dowody sugerują, iż mógł mieć wspólników.

Minister Spraw Wewnętrznych, Matus Sutaj Estok, ogłosił iż „przestępstwo mogło zostać popełnione przez grupę osób,” a nie tylko przez niezadowolonego obywatela. Do takiego wniosku skłania fakt, iż historia komunikacji online podejrzanego została usunięta zaledwie dwie godziny po ataku. Nie zrobił tego ani sam sprawca, ani jego żona, która według raportów „nie jest na tyle biegła technicznie, by móc usunąć te komunikaty.”

Władze poinformowały również, iż Fico jest już poza bezpośrednim niebezpieczeństwem, ale wciąż pozostaje na intensywnej terapii po tym, jak został postrzelony kilkakrotnie z bliskiej odległości przez 71-letniego Juraja Cintulę.

Cintula, poeta i pisarz bez wcześniejszych przestępstw na koncie, brał udział w antyrządowych demonstracjach i planował atak od kilku dni. Minister Obrony, Robert Kalinak, zauważył, iż Cintula uczestniczył w dwóch posiedzeniach rządu przed tym, na którym dokonał zamachu, mówiąc: „Myślę, iż czekał na odpowiednią okazję.”

Teraz grozi mu 25 lat więzienia lub dożywocie za próbę zabójstwa.

Od czasu ataku, który miał miejsce pięć dni temu, nie pojawiło się żadne oficjalne oświadczenie od podejrzanego ani jego prawników. W weekend słowacka policja aresztowała trzy osoby w związku z postami na mediach społecznościowych, wyrażającymi aprobatę dla zamachu.

Podłoże polityczne i społeczne. Zamach na Roberta Fico

W kontekście prób zamachu na liderów politycznych, przypadek ten wzbudza wiele pytań dotyczących motywów sprawcy oraz potencjalnych współsprawców. W Słowacji, jak w wielu innych krajach, atmosfera polityczna jest naładowana napięciem. Demonstracje i protesty przeciwko rządom Fico były liczne, a frustracja społeczna zdaje się narastać.

Reakcje społeczne

Reakcje społeczeństwa na próbę zamachu były mieszane. Choć większość obywateli potępiła atak, niektórzy wyrażali zrozumienie dla frustracji, która mogła do niego doprowadzić. Aresztowanie osób wyrażających poparcie dla zamachu na mediach społecznościowych pokazuje, jak poważnie władze traktują zagrożenia dla stabilności politycznej.

Bezpieczeństwo polityków należy poprawić

Incydent ten podkreśla również konieczność zwiększenia ochrony polityków. Choć Słowacja do tej pory nie miała wielu przypadków zamachów na liderów, obecne wydarzenia mogą skłonić rząd do przemyślenia i wzmocnienia środków bezpieczeństwa.

europeanconservative.com/mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Idź do oryginalnego materiału