Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku przeprowadzili spektakularną akcję, która doprowadziła do likwidacji dwóch linii produkcyjnych narkotyków w powiecie kartuskim. W wyniku działań zabezpieczono blisko 200 kg substancji narkotycznych o czarnorynkowej wartości 6 milionów złotych. Zatrzymano również dwóch podejrzanych, którym grozi choćby 20 lat pozbawienia wolności.
17 lipca 2024 roku policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej dokonali przeszukań dwóch posesji w powiecie kartuskim, gdzie odkryli nielegalne laboratoria służące do produkcji narkotyków syntetycznych.
Na miejscu zabezpieczono imponującą ilość substancji: blisko 104 kg gotowego narkotyku 3CMC oraz 93 kg substancji w trakcie procesu krystalizacji. Operacja była wynikiem skrupulatnej pracy operacyjnej, która zaowocowała precyzyjnymi uderzeniami w miejsca produkcji.
Zatrzymania i zarzuty
W trakcie działań funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn: 23-letniego mieszkańca Rumi i 21-letniego mieszkańca Gdyni. Pierwszy z nich został zatrzymany w pobliżu jednego z obserwowanych miejsc, natomiast drugi w trakcie podróży do kolejnego laboratorium. Policjanci odkryli, iż mężczyźni mieli przy sobie klucze do obu miejsc, gdzie produkowano narkotyki. W samochodzie jednego z nich znaleziono również dodatkowe dowody związane z działalnością przestępczą.
Skala działalności
W wyniku przeszukań policjanci ujawnili kompletną linię produkcyjną służącą do wytwarzania analogów katynonów. W skład linii wchodził reaktor o pojemności 1000 litrów z mieszadłem elektrycznym, stanowiska do procesu krystalizacji, nagrzewnice, filtry węglowe, sterowniki, termometry, wentylatory oraz duże ilości chemikaliów. Na miejscu znajdowało się również 13 regałów, na których rozmieszczono blisko 150 kuwet z zawartością 3CMC.
Wsparcie specjalistów
W czynnościach realizowanych przez policjantów uczestniczyli także strażacy ze Specjalistycznego Zespołu Chemicznego Państwowej Straży Pożarnej oraz biegły z zakresu chemii. Ich obecność była niezbędna ze względu na specyfikę i niebezpieczeństwo związane z substancjami chemicznymi znajdującymi się na miejscu.
Dalsze kroki prawne
19 lipca, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, zatrzymani mężczyźni zostali doprowadzeni do sądu, który zastosował wobec nich tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy. Obu podejrzanym postawiono zarzuty z art. 53 ust. 1 i 2 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, za które grozi kara więzienia od 3 do 20 lat.
mn