Nowość! Fentanyl w Polsce. Minimalna ilość, maksymalne zagrożenie

wbijamszpile.pl 1 miesiąc temu

Fentanyl, niezwykle silny opioid syntetyczny, staje się coraz większym wyzwaniem dla organów ścigania na całym świecie. Choć w Polsce jego obecność wciąż jest marginalna, zagrożenie związane z tą substancją nie może być bagatelizowane. Od stycznia 2022 roku do połowy kwietnia 2024 roku, policja zabezpieczyła 252,2 grama fentanylu i jego pochodnych – ilość niewielką w porównaniu do około 21 ton innych środków odurzających przechwyconych przez funkcjonariuszy w ubiegłym roku.

W Polsce najczęściej dochodzi do nielegalnego obrotu fentanylem dzięki fałszywych recept lub kradzieży leków zawierających tę substancję. Biuro Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji wskazuje, iż proszek lub tabletki mogą również pochodzić z przemytu. Mimo iż w kraju nie odnotowano przypadków wytwarzania fentanylu ani konfiskaty substancji potrzebnych do jego produkcji, zagrożenie związane z nielegalnym obrotem pozostaje realne.

Fentanyl. Skala problemów i działania Policji

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy polska policja prowadziła 20 postępowań przygotowawczych związanych z fentanylem, identyfikując 22 podejrzanych. Mimo iż przypadki zabezpieczenia fentanylu oraz liczba prowadzonych spraw stanowią marginalny udział w całości rynku narkotykowego w Polsce, problemu nie można lekceważyć. Dla porównania, w samym 2023 roku policja wszczęła 37 728 postępowań związanych z narkotykami.

Fentanyl: mała ilość, wielkie ryzyko

Choć ilość fentanylu zabezpieczona w Polsce jest stosunkowo niewielka, substancja ta ma ogromny potencjał do wywoływania szkód. Fentanyl jest około 50-100 razy silniejszy od morfiny, co sprawia, iż choćby minimalne ilości mogą prowadzić do przedawkowania i śmierci. W wielu krajach, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, kryzys opioidowy napędzany przez fentanyl osiągnął poziom epidemii, powodując tysiące zgonów rocznie.

Fentanyl przybył do Polski.

Poznań.
pic.twitter.com/qaF2qlHgg6

— Wolność i Tradycja (@spolecznapolska) June 12, 2024

Edukacja i prewencja

Kluczowym elementem walki z zagrożeniem ze strony fentanylu jest edukacja społeczeństwa. Podnoszenie świadomości na temat ryzyka związanego z używaniem nielegalnych substancji, a także promowanie bezpiecznych praktyk wśród pracowników służby zdrowia, może znacząco przyczynić się do zmniejszenia liczby przypadków nielegalnego obrotu fentanylem.

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Idź do oryginalnego materiału