Nowoczesny system łączności w służbach pilnie potrzebny – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli Najwyżs…

migranciwpolsce.pl 13 godzin temu


Nowoczesny system łączności w służbach pilnie potrzebny – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli

Najwyższa Izba Kontroli (𝐍𝐈𝐊) opublikowała raport wskazujący na poważne braki w systemach łączności służb podległych Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Główne ustalenia nie pozostawiają złudzeń – Polska pozostaje w tyle, jeżeli chodzi o cyfrową, bezpieczną i interoperacyjną łączność operacyjną.

Co wykazała kontrola?

– Ponad 80% jednostek Policji przez cały czas korzysta z technologii analogowej – podatnej na zakłócenia i możliwej do podsłuchania.
– Straż Graniczna i SOP wdrożyły systemy cyfrowe, jednak PSP i Policja wciąż są na etapie częściowych lub początkowych wdrożeń.
– W latach 2016–2023 wydano ponad 435 mln zł na systemy łączności – bez skoordynowanej strategii i bez efektu w postaci wspólnej platformy.
– Planowany System Bezpiecznej Łączności Państwowej (SBŁP), oparty na technologii TETRA, ma powstać do 2030 roku o ile uda się zapewnić środki i centralne zarządzanie.

Dlaczego to istotny problem?

Brak spójnego systemu łączności oznacza brak realnej interoperacyjności między służbami w sytuacjach kryzysowych, a więc zagrożenie dla życia i zdrowia obywateli oraz funkcjonariuszy. To nie tylko kwestia sprzętu, ale strategicznego podejścia do bezpieczeństwa państwa.

Pełny raport NIK dostępny tutaj:
https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/system-lacznosci-w-polskich-sluzbach.html

Chcesz być informowany o podobnych newsach? Zapisz się do naszego cotygodniowego Biuletynu Informacyjnego https://obserwatoriumbezpieczenstwa.pl/biuletyn/

@obserwujący

#ObserwatoriumBezpieczeństwa #NIK #systemłączności #TETRA #SBŁP #MSWiA #Policja #PSP #StrażGraniczna #SOP #bezpieczeństwo #interoperacyjność #infrastruktura #zarządzaniekryzysowe #thinktank



#Nowoczesny #system #łączności #służbach #pilnie #potrzebny #alarmuje #Najwyższa #Izba #KontroliNajwyżs..

Żródło materiału: Obserwatorium Bezpieczeństwa

Idź do oryginalnego materiału