NIEOFICJALNA NOWA DYREKTYWA KOMENDANTA POLICJI: ZAKAZ ZASŁANIANIA TWARZY PRZEZ POLICJANTÓW

lukamaro.pl 2 miesięcy temu

W nowych wytycznych wydanych przez tymczasowego szefa policji, inspektora Marka Boronia, podczas wideokonferencji z komendantami wojewódzkimi, ujawniono, iż policjanci prewencyjni działający na ulicach nie powinni zasłaniać twarzy. Informacje te, choć nieoficjalne, zostały ujawnione przez portal tvn24.pl. Wyjątkiem od tej reguły są działania specjalistyczne, takie jak operacje antyterrorystyczne lub interwencje „zwartych oddziałów prewencji”, które często angażują się w sytuacje takie jak zamieszki.

Decyzja ta została podjęta w odpowiedzi na wcześniejsze krytyki dotyczące trudności w identyfikacji funkcjonariuszy, którzy zasłaniali twarze podczas interwencji. Krytyka ta pochodziła zarówno od ekspertów, jak i prawników, którzy podkreślali, iż takie działania mogą wywoływać wrażenie, iż policjanci wstydzą się swoich działań.

Inspektor Marek Boroń, podczas wideokonferencji, miał podkreślić znaczenie „transparentności” w działaniach policji, co jest kluczowym elementem jego decyzji. Zaznaczył, iż nowe wytyczne nie będą miały zastosowania do policjantów z pionów kryminalnych, kontrterrorystów, ani w przypadku działań prewencyjnych przeciwko grupom takim jak chuligani stadionowi.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Marcin Kierwiński, również odniósł się do tej kwestii w mediach społecznościowych. W swoim wpisie na platformie X, pochwalił działania nowego Komendanta Policji, podkreślając, iż transparentność działań policji była jednym z obietnic rządu. „Pierwsze efekty pracy nowego Komendanta Policji są obiecujące. Policja musi działać transparentnie. Brawo komendant M. Boroń” – napisał Kierwiński.

Należy jednak zaznaczyć, iż te informacje nie zostały oficjalnie potwierdzone przez odpowiednie organy.

  • Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. jeżeli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  • Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Zdjęcia: Marek Śliwiński

Idź do oryginalnego materiału