Niemcy chcą zmienić przepisy o deportacji. Wystarczy jeden „lajk”

news.5v.pl 2 tygodni temu

Niemcy chcą wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących deportacji. choćby jedna reakcja pod postem chwalącym terroryzm może być podstawą do wydalenia z kraju. Wszystko przez rosnące w sieci poparcie dla aktów przemocy i postaw ekstremistycznych, które, według Nancy Faeser, „celebrowane są w najbardziej obrzydliwy sposób”.

Rząd Niemiec zakomunikował w środę o pracach nad zaostrzeniem przepisów związanych z postępowaniem wobec cudzoziemców chwalących terroryzm. Zgodnie z zapowiadanymi zmianami możliwa będzie ich szybsza deportacja. Podstawę do takiego działania może stanowić choćby pojedyncza reakcja pozostawiona pod zamieszczonym w mediach społecznościowych postem pochwalającym terroryzm.

ZOBACZ: Niemcy przerzucają kolejnych migrantów do Polski? „Zapytam o to jutro w Berlinie”

Projekt nowelizacji Ustawy o pobycie przedłożyła szefowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Nancy Faeser (SPD). – Islamistyczni agitatorzy, którzy duchowo żyją w epoce kamienia łupanego, nie mają w naszym kraju czego szukać – powiedziała przed posiedzeniem lokalnym mediom. – Kto nie ma niemieckiego paszportu i wychwala tutaj akty terroryzmu, musi, jak tylko to możliwe, zostać deportowany – dodała.

Niemcy będą deportować niektórych cudzoziemców. Wystarczy jeden „lajk”

W 2023 roku niemiecki kontrwywiad ustalił, iż wojna na Bliskim Wschodzie może przyczynić się do zagrożenia terroryzmem w Niemczech. Podstawą mają być obserwowane w kraju demonstracje pochwalające Hamas oraz incydenty antysemickie. Siłą napędową stają się media społecznościowe.

Wypowiedzi dostępne w sieci, według Faeser, „podsycają klimat przemocy, który może zachęcać ekstremistów do popełniania nowych aktów przemocy”. Jak podkreśliła, zmiany prawne mają wiązać się z przeciwdziałaniem przestępstwom z nienawiści w internecie.

ZOBACZ: Niemcy: Interwencja policji w Hamburgu. Padły strzały

Punkt zapalny stanowił incydent w Mannheim, gdzie w wyniku ataku afgańskiego nożownika zginął policjant Rouven Laur. Media podały, iż napastnik miał motywy islamistyczne. Jak zauważyła Faeser, ten i inne ataki terrorystyczne były w internecie „celebrowane w najbardziej obrzydliwy sposób”. Tuż po wydarzeniu kanclerz Olaf Scholz zapowiedział zaostrzenie przepisów o deportacji.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Idź do oryginalnego materiału