Niemcy: Aresztowano trzy osoby współpracujące z chińskimi służbami

3 tygodni temu

W Niemczech aresztowano trzy osoby podejrzane o przekazywanie Chinom technologii, które mogłyby zostać wykorzystane do celów wojskowych.

Niemieckie władze poinformowały dzisiaj (22 kwietnia) o aresztowaniu, przez Federalny Urząd Kryminalny trzech osób podejrzewanych o współpracę z chińskimi służbami. Osoby te miały przekazywać Chińczykom technologie, które mogą być wykorzystywane do celów wojskowych, przede wszystkim do rozwoju chińskiej marynarki wojennej.

Aresztowani to małżeństwo Herwig F. i Ina F. oraz Thomas R., który miał podlegać agentowi chińskiego ministerstwa bezpieczeństwa państwa – czyli ministerstwa zajmującego się przede wszystkim działaniami wywiadowczymi. Małżeństwo prowadziło własną firmę w Dusseldorfie. Za jej pośrednictwem nawiązali współpracę z niemieckim uniwersytetem. W jej ramach sporządzone miało zostać badanie na temat części mogących być wykorzystywanymi w silnikach m.in. do okrętów wojennych. Badanie miało zostać przeprowadzone na zamówienie agenta chińskiego ministerstwa.

Dodatkowo podejrzani mieli zakupić w Niemczech również specjalny laser. Za zakup zapłaciło chińskie ministerstwo, a sprzęt został następnie nielegalnie wysłany do Chin. Śledczy nie podali do czego wykorzystywany mógłby być taki laser.

Podejrzani mieli współpracować z chińskimi służbami najpóźniej od czerwca 2022 r.

– W momencie aresztowania, oskarżeni prowadzili dalsze negocjacje na temat projektów badawczych, które mogłyby być przydatne dla rozwoju chińskich zdolności bojowych na morzu – przekazał w komunikacie niemiecki minister sprawiedliwości Marco Buschmann.

– Każdy, kto pracuje dla zagranicznych służb wywiadowczych w Niemczech i nielegalnie eksportuje potencjalnie użyteczne militarnie materiały, musi spodziewać się ostrej reakcji ze strony państwa prawa. Przestępstwa, o których mowa, po raz kolejny pokazują, iż musimy być czujni – dodał.

Do aresztowania doszło zaledwie tydzień po wizycie kanclerza Olafa Scholza w Chinach. Wśród poruszanych w trakcie spotkania z chińskimi władzami tematów miały być m.in. kwestie kradzieży własności intelektualnej.

W ubiegłym tygodniu w Niemczech doszło również do aresztowania dwóch szpiegów podejrzanych w współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi w sprawie przeprowadzenia sabotażu mającego uderzyć w niemieckie umiejętności pomocy Ukrainie.

Idź do oryginalnego materiału