Policjanci, którzy w weekend we Wrocławiu zatrzymali do kontroli kierowcę opla przecierali oczy ze zdumienia. Medycyna stawia sprawę jasno. Tak pijany człowiek powinien już nie żyć. Kierowca wydmuchał w alkomacie aż 5,6 promila alkoholu!
Kierowca został zatrzymany w sobotę na ul. Krzemienieckiej na Muchoborze Wielkim. To Polak. Był wcześniej karany za wykroczenia drogowe, ale nie było to związane za prowadzenie pod wpływem alkoholu. – Nieodpowiedzialny 47-latek jechał osobowym oplem, a swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem stworzył zagrożenie dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu Zatrzymanemu grozi kara choćby 3 lat więzienia – przekazuje wrocławska policja.
Ile trzeba wypić, by w organizmie mieć 5,6 promila alkoholu? To zależy od wielu czynników, m.in. od wagi czy wzrostu człowieka, genetyki, tolerancji alkoholu, ale też od tego, czy pił na czczo czy na pełny żołądek. Z pewnością musiałby to być jednak grubo ponad litr wódki wypity na raz. 47-latek mógł też pić bez przerwy przez kilka dni.
Choć 5,6 promila to wartość ekstremalna, daleko jej do rekordu. W Polsce odnotowano przypadki osób z ponad 13 promilami alkoholu we krwi. Nie próbujcie tego jednak! Poziom powyżej 5 promili jest uznawany przez lekarzy za śmiertelny i skrajnie niebezpieczny!
Osoby w takim stanie zazwyczaj:
- Tracą przytomność: Znajdują się w głębokiej śpiączce, nie reagują na bodźce zewnętrzne.
- Mają zaburzenia oddechu: Oddech może być płytki, nieregularny lub choćby zatrzymać się.
- Cierpią na zaburzenia pracy serca: Tętno może być bardzo szybkie lub bardzo wolne, ciśnienie krwi może być znacznie obniżone.
- Mają zaburzenia termoregulacji: Ciało może być wychłodzone.
- Mogą wystąpić wymioty: Często osoby w takim stanie nie są w stanie samodzielnie usunąć wymiocin, co zwiększa ryzyko zachłyśnięcia.
Dlaczego taki stan jest tak niebezpieczny?
- Zatrzymanie oddechu: Jest to jedna z głównych przyczyn zgonów związanych z nadmiernym spożyciem alkoholu.
- Uszkodzenie mózgu: Wysokie stężenie alkoholu w krwi może prowadzić do trwałych uszkodzeń mózgu.
- Niewydolność innych narządów: Alkohol może uszkodzić wątrobę, serce, nerki i inne ważne organy.
(źródło: TuWroclaw.com)