Nie żyje Robert Hanssen. Ten agent FBI okazał się śmiertelnie groźnym szpiegiem Rosji

10 miesięcy temu
Robert Hanssen był agentem FBI, który został skazany na karę dożywocia za szpiegostwo na rzecz Związku Radzieckiego a później Rosji. Jak podała agencja Reutersa, Robert Hanssen został znaleziony martwy w swojej celi.


Zmarł były agent FBI Robert Hanssen. Został skazany za szpiegostwo na rzecz Rosji


Jak podał amerykański Departament Sprawiedliwości, służba więzienna podczas rutynowej kontroli osadzonych znalazła Roberta Hanssena leżącego na podłodze bez funkcji życiowych. Strażnicy natychmiast podjęli reanimację, jednak nie przyniosła powodzenia. Były agent zmarł w wieku 79 lat.

Robert Hanssen był pracownikiem FBI od 1976 roku, przez radziecki wywiad został zwerbowany dziewięć lat później i działał pod pseudonimem "Ramon Garcia". Do 2001 roku, kiedy został schwytany podczas wymiany informacji, na współpracy ze Związkiem Radzieckim i Federacją Rosyjską zarobił niemal 1,5 miliona dolarów w gotówce i diamentach.

Działalność szpiegowska Hanssena została określona przez FBI "prawdopodobnie najgorszą katastrofą wywiadowczą w historii Stanów Zjednoczonych". Co ciekawe, jego kolaboracja z obcym wywiadem była na tyle szkodliwa dla USA, iż Departament Stanu postanowił utworzyć specjalną stronę internetową poświęconą wyjaśnianiu i obnażaniu działań Hanssena.

Eric O'Neill, również agent FBI, który pracował nad schwytaniem Hanssena, w rozmowie z "Washington Post" stwierdził, co było powodem zdrady ojczyzny przez kolegę.

"O dziwo Hanssen był patriotą, ale był niezadowolonym pracownikiem. Wolał być agentem terenowym, niż analitykiem. Czuł, iż zrobiono z niego bibliotekarza, nie agenta" – przyznał.

Mimo dobrych słów O'Neila pod adresem Hanssena ciężko nazwać go amerykańskim patriotą. W raporcie sporządzonym przez Inspektora Departamentu Sprawiedliwości napisano, iż "Hanssen naruszył niektóre z najważniejszych tajemnic wywiadowczych i wojskowych tego kraju, w tym tożsamość dziesiątek ludzkich źródeł, z których co najmniej trzech zostało straconych".

Ponadto udowodniono, iż dzięki Hanssena KGB zdobyło kilka tysięcy stron dokumentów opisujących strategie obronne USA w razie wojny nuklearnej, dyski z danymi dotyczącymi najnowszych technologii wojskowych oraz program działań wywiadu USA.

Rosyjscy szpiedzy nie tylko w FBI. Wielka Brytania i Francja również zinfiltrowane przez wywiad Rosji


Jak pisaliśmy w naTemat już kilka lat temu, rosyjski wywiad należy do jednych z najsprawniej działających na całym świecie. W 2014 roku ujawniono, iż agenci Władimira Putina wykradali istotne dane wojskowe, polityczne i handlowe rządu francuskiego. Natomiast przez blisko 30 lat ubiegłego wieku rosyjscy szpiedzy mieli wpływy w kierownictwie wywiadu Wielkiej Brytanii. Więcej o tym przeczytacie tutaj.

Idź do oryginalnego materiału