19 grudnia 2024 r. zmarł Janusz Szkutnik, działacz antykomunistyczny odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, także znany antykwariusz z Rzeszowa.
Janusz Szkutnik urodził się 22 czerwca 1955 r. w Jarosławiu. W 1984 r. ukończył LO w Rzeszowie. Był absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, Wydz. Socjologiczno-Historycznego (1996). W latach 1971–1972 był uczniem przyzakładowej Zasadniczej Szkoły Górniczej KWK Makoszowy w Zabrzu. W 1972 r. robotnikiem rolnym w PGR Koczała II k. Koszalina. w latach 1973–1976 uczniem, a następnie maszynistą typograficznym w Zakładach Graficznych w Rzeszowie. Od 1979 r. był współpracownikiem Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR” i kolporterem pisma „Robotnik”. Współpracował z Komitetem Samoobrony Chłopskiej Ziemi Rzeszowskiej w Łowisku. Od 1980 r. był wydawcą i współredaktorem niezależnego biuletynu środowisk wiejskich Rzeszowszczyzny „Wieś Rzeszowska”. W 1980 r. został współzałożycielem pierwszych kół „Solidarności Wiejskiej” na Rzeszowszczyźnie oraz Komitetu NSZZ Rolników „Solidarność Wiejska” w Rzeszowie. Był współorganizatorem strajków chłopskich w Ustrzykach Dolnych i Rzeszowie. W lutym 1981 r. został współautorem Wszechnicy Związkowej przy MKZ NSZZ „Solidarność” w Rzeszowie. Od marca 1981 r. był zatrudniony w WKZ NSZZ Rolników „Solidarność Wiejska”, a następnie NSZZ RI „Solidarność”. Aktywnie zaangażował się w działalność Regionalnego Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania i Społecznego Komitetu Funduszu Oświaty Narodowej.
Zajmował się dokumentowaniem sowieckiej zbrodni ludobójstwa dokonanej na żołnierzach AK w Turzy k. Sokołowa Młp. Po wprowadzeniu stanu wojennego w dniu 13 grudnia 1981 r. został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Załężu k. Rzeszowa. W czasie internowania brał udział w protestach głodowych. Został zwolniony w dniu 25 września 1982 r. Po zwolnieniu z internowania kontynuował działalność opozycyjną. W marcu 1983 r. został wydawcą i redaktorem podziemnego „Informatora Rzeszowskiego”. Był współzałożycielem, wydawcą i drukarzem Porozumienia Prasowego „Solidarność Zwycięży” Oddział Rzeszów. Był też współzałożycielem Rzeszowskiego Komitetu Oporu Rolników. W związku ze swoją działalnością konspiracyjną w dniu 29 kwietnia 1983 r. został zatrzymany, a następnie aresztowany. 27 lipca 1983 r. został zwolniony na mocy amnestii. W okresie od 31 sierpnia do listopada 1984 r. był redaktorem podziemnego radia „Wolna Polska”.
Janusz Szkutnik był współorganizatorem i działaczem „Solidarności Walczącej”, członkiem jej Rady Politycznej i Wykonawczej w Oddziale Rzeszów. W grudniu 1984 r. został współzałożycielem i redaktorem pisma „Galicja” wydawanego przez rzeszowski Oddział „Solidarności Walczącej”. W 1985 r. został wydawcą i redaktorem pisma Rzeszowskiego Komitetu Oporu Rolników „Wieś Polska”. W dniu 27 sierpnia 1985 r. został ponownie zatrzymany. Wyrokiem Sądu Rejonowego w Rzeszowie z dnia 29 sierpnia 1985 r. został skazany w trybie przyśpieszonym na 1 rok i 8 miesięcy pozbawienia wolności. W dniu 10 września 1986 r. został zwolniony na mocy amnestii. Od 1986 r. był członkiem kierownictwa Ogólnopolskiego Komitetu Oporu Rolników, Konwentu Seniorów Niezależnego Ruchu Ludowego i Tymczasowej Krajowej Rady „Solidarności” RI w Warszawie. W 1988 r. został współtwórcą Niezależnego Ruchu Ludowego „Solidarność”. W 1989 r. pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Programowej NRL i PSL oraz członka Tymczasowego Zarządu Wojewódzkiego PSL „Solidarność” w Rzeszowie.
W związku z działalnością opozycyjną był rozpracowywany przez sieć tajnych współpracowników i objęty zastrzeżeniem wyjazdów zagranicznych.
Za swoje zasługi na rzecz niepodległej Polski otrzymał szereg odznaczeń, w tym Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski w 2007 r., Krzyż Solidarności Walczącej w 2010 r. oraz Krzyż Wolności i Solidarności w 2020 r.