Igor Tuleya, prześladowany przez poprzedni reżim sędzia SO w Warszawie, członek „Iustitii”, po raz kolejny odwiedzi Opole już w najbliższy piątek. To właśnie On jest autorem tytułu. Zapewnia o tym Wolnych Ludzi, którzy kilka lat spędzili pod sądami. Zwraca się jednak do wszystkich, którym zależy na wolności i demokracji.
Igor Tuleya w Opolu – narada obywatelska „Wyśniona rewolucja w polskim sądownictwie”
1 marca, godz. 19.00
Opole, ul. Damrota 1, Centrum Dialogu Obywatelskiego, sala 106.
Opole, ul. Damrota 1, Centrum Dialogu Obywatelskiego, sala 106.
– Kochani, dziękuję za wspólną walkę! Żeby być niezawisłym sędzią, najpierw trzeba być odważnym obywatelem. Tej odwagi i determinacji nauczyłem się od Was. Bez Wolnych Ludzi nie byłoby Wolnych Sądów. Macie prawo do wielkiej osobistej dumy i euforii ze zwycięstwa.
Ale to nie koniec. Wymiar Sprawiedliwości wymaga zmian. Nie „dobrej zmiany”, ale prawdziwej reformy. Mówiliśmy o tym zawsze. Opozycja prodemokratyczna szła do wyborów pod sztandarem obrony praworządności. Można powiedzieć, iż po 15 października 2023 r. przestaliśmy jej bronić, ale zaczęliśmy ją odbudowywać. Jak teraz będą wyglądały polskie sądy zależy wyłącznie od nas – obywateli i prawników. Pamiętajmy przy tym, iż bez wolnych sądów nie ma wolnych mediów, wolnej nauki, wolnej kultury, wolnych wyborów, po prostu wolnych ludzi. Praworządność jest najważniejsza. Warto o nią walczyć. Zróbmy więc rewolucję!
Dzisiaj mamy szansę wspólnie stworzyć nowoczesne sądownictwo. jeżeli nie teraz to kiedy? Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, przy wsparciu organizacji pozarządowych, przygotowało pięć projektów ustaw, które zasadniczo zmieniają polski Wymiar Sprawiedliwości. Nasze propozycje dotyczą Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego, sądów powszechnych i prokuratur.
Projekty są fundamentem zmian, ale to dopiero początek Naszej rewolucji. Dyskusja trwa i przez cały czas muszą w niej uczestniczyć Obywatele. Muszą! „Szary człowiek”, który przez ostatnich 8 lat bronił praworządności, nie może mieć poczucia, iż teraz coś dzieje się bez niego, za jego plecami. Ma prawo żądać, żeby jego głos został usłyszany. Zmiana bez udziału obywateli nie jest prawdziwą reformą. Jest kolejną „dobrą zmianą”. Spowoduje, iż nowe sądy nie będą obywateli. A jeżeli tak się stanie, obywatele już nigdy nie staną w ich obronie.
Niech rewolucja trwa. przez cały czas musimy się spotykać, musimy rozmawiać. Dyskutujmy o naszych projektach, mówmy co jeszcze wymaga zmian. Niech politycy nas zobaczą.
Nasza wyśniona rewolucja nie może stać się prześnioną rewolucją – kończy Igor Tuleya.
– Już za kilka dni – w Opolu pojawi się Igor Tuleya – wybitny sędzia, odważny Człowiek, jeden z naszych Bohaterów walki o praworządność – informuje szefowa opolskiego KOD Małgorzata Besz-Janicka. – Zawsze niezawisły i niezłomny, nawet, gdy prześladowała go pisowska władza i gdy ponosił wielkie osobiste koszty swojego oporu.
To jedyna okazja, by osobiście podziękować Sędziemu Tuleyi za lata wspólnej walki o praworządność i wspólnie cieszyć się z odzyskanej wolności!
Jednak to dopiero początek, teraz czas na odbudowę praworządności w Polsce, czas na wielką reformę sądownictwa. I ta odbudowa nie może się odbyć bez głosu obywatelek i obywateli, którzy protestowali pod sądami w Opolu i całej Polsce przez ostatnie kilka lat.
Proponujemy Wam naradę obywatelską o reformie sądownictwa.
W roli panelistów:
Sędzia Igor Tuleya (sędzia SO w Warszawie, „Iustitia”),
Monika Ciemięga (sędzia SR Opole, „Iustitia” Opolskie),
Jacek Różycki (adwokat, członek zarządu Amnesty International),
Andrzej Sieradzki (adwokat),
obywatelki i obywatele.
Sędzia Igor Tuleya (sędzia SO w Warszawie, „Iustitia”),
Monika Ciemięga (sędzia SR Opole, „Iustitia” Opolskie),
Jacek Różycki (adwokat, członek zarządu Amnesty International),
Andrzej Sieradzki (adwokat),
obywatelki i obywatele.
Prowadzenie – Małgorzata Besz – Janicka (przewodnicząca opolskiego Komitetu Obrony Demokracji).
Co było (i jest) złe w polskich sądachCo można poprawić, co trzeba całkowicie zmienić Jak zabezpieczyć sądy przed wpływami władzy Jakich sądów chcemy Na te i wiele innych pytań postaramy się wspólnie odpowiedzieć – zapewniają organizatorzy.
Fot. melonik.