Narkotyki u zawodowego żołnierza. W akcji brał udział pies wykrywający substancje odurzające

1 miesiąc temu
Zdjęcie: Narkotyki zabezpieczone u żołnierza zawodowego | fot. Oddział Żandarmerii Wojskowej w Lublinie


Blisko 100 g nielegalnych substancji zabezpieczyli żołnierze Wydziału 2 i Dochodzeniowo-Śledczego lubelskiej Żandarmerii Wojskowej podczas kontroli u zawodowego wojskowego. Do działań zaangażowano także policjantów, funkcjonariuszy SW oraz psa przeszkolonego do wykrywania narkotyków.

Żołnierz z narkotykami

Wspólne działania lubelskiej Żandarmerii Wojskowej, Policji i Służby Więziennej doprowadziły do ujawnienia nielegalnych substancji u żołnierza zawodowego służącego w województwie lubelskim. Podczas akcji, która miała miejsce w czwartek (27.02), wykorzystano psa wyszkolonego do wykrywania środków odurzających, co pozwoliło zabezpieczyć około 30 g suszu roślinnego i 70 g substancji psychotropowych.

Przebieg operacji

Czynności prowadzone przez Wydział 2 i Wydział Dochodzeniowo-Śledczy Żandarmerii Wojskowej w Lublinie objęły:

  • Przeczesanie terenu jednostki wojskowej z udziałem psa wykrywającego narkotyki;
  • Przeprowadzenie kontroli w miejscu służby żołnierza;
  • Zabezpieczenie dowodów w postaci suszu i substancji psychotropowych.

W akcji uczestniczyli także funkcjonariusze Policji i Służby Więziennej, co podkreśla międzyinstytucjonalny charakter walki z narkotykami w wojsku.

Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, posiadanie substancji odurzających w celu dystrybucji grozi karą do 10 lat pozbawienia wolności. Żołnierz usłyszał już zarzuty, a sprawa trafiła do wojskowych organów ścigania.

Rola psów w wykrywaniu narkotyków

Wykorzystany w akcji pies przeszedł specjalistyczne szkolenie z użyciem syntetycznych zapachów, które uczą identyfikacji m.in. marihuany, amfetaminy czy LSD. Psy te oznaczały źródło zapachu poprzez tzw. bierne oznaczanie – zastygnięcie w bezruchu lub intensywne wpatrywanie się w miejsce ukrycia substancji.

Walka z narkotykami

Utworzony w styczniu 2025 r. Wydział do Walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie odnotował w 2024 r.:

  • Zabezpieczenie ponad 800 kg narkotyków;
  • Zlikwidowanie 3 laboratoriów syntetyków;
  • Zatrzymanie 950 osób na gorącym uczynku.
Idź do oryginalnego materiału