„Narkotyk zombie” dotarł do Europy Wschodniej. Eksperci ostrzegają: obok fentanylu „najbardziej śmiercionośny”

news.5v.pl 1 miesiąc temu

Opublikowane w środę analizy przeprowadzone przez King’s College London wykazały, iż ksylazyna — środek uspokajający dla zwierząt, który m.in.powoduje powstawanie otwartych wrzodów na skórze — przeniknęła na czarny rynek narkotyków w Wielkiej Brytanii. Substancja coraz częściej pojawia się w fałszywych e-papierosach z marihuaną, podrabianych tabletkach z kodeiną i valium oraz jako dodatek do fentanylu lub heroiny.

Podczas badania znaleziono próbki ksylazyny u 16 osób w Wielkiej Brytanii, z których 11 zmarło. Zgony odnotowano od grudnia 2022 r. do sierpnia 2023 r.

„Ksylazyna przeniknęła na brytyjski rynek nielegalnych narkotyków i nie występuje już tylko w heroinie. Konieczne jest podjęcie pilnych działań w celu ochrony zarówno osób zażywających heroinę, jak i szerszej populacji osób zażywających narkotyki przed jej niebezpiecznymi i przewlekłymi skutkami zdrowotnymi” — czytamy w oświadczeniu.

„Najbardziej śmiercionośny narkotyk”

Pojawienie się ksylazyny w Europie grozi nasileniem się problemu nielegalnych narkotyków na kontynencie. Amerykańska Agencja do Walki z Narkotykami (DEA) odnotowała w ostatnich latach szereg przypadków, w których ksylazyna została zmieszana z syntetycznym opioidem — fentanylem, który został uznany za „najbardziej śmiercionośne zagrożenie narkotykowe”, z jakim kiedykolwiek miały do czynienia Stany Zjednoczone.

Połączenie ksylazyny i opioidów, takich jak fentanyl i heroina, znane jest jako „tranq dope”. Podobnie jak same opioidy, tranq dope może obniżyć oddech i tętno do niebezpiecznego poziomu. Wzrost popularności tranq dope w Stanach Zjednoczonych jeszcze bardziej nasila katastrofalną epidemię opioidów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według badań opublikowanych w ub.r. pierwszą ofiarą śmiertelną związaną ze stosowaniem ksylazyny poza Ameryką Północną był 43-letni mężczyzna w Wielkiej Brytanii, który zmarł w maju 2022 r.

W ostatnich latach przez rekordowe ilości narkotyków, jakie pojawiły się w Europie, gangi uciekają się do stosowania przemocy w celu kontrolowania nielegalnego rynku o szacunkowej wartości 30 mld euro (1,3 bld zł) rocznie.

Ksylazyna dotarła do Europy

Unijni eksperci ds. narkotyków ostrzegają już, iż ksylazyna staje się coraz bardziej powszechna w Europie Wschodniej.

Według najnowszego raportu Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) ksylazyna pojawiła się w 13 proc. strzykawek zebranych w stolicy Łotwy, Rydze, podczas gdy estońska policja zaczęła przechwytywać ten narkotyk już w 2022 r.

EMCDDA uważa ksylazynę i nowe syntetyczne opioidy jako największe zagrożenie przyszłości. Nowe opioidy są bardzo silne, a do wyprodukowania dużej liczby dawek potrzebne są tylko niewielkie ilości leku, co naraża użytkowników na zatrucie, czytamy w raporcie.

AFP/ANGELA WEISS / AFP

Testy narkotykowe używane do wykrywania obecności fentanylu i ksylazyny w różnych rodzajach narkotyków, takich jak kokaina, metamfetamina i heroina, Nowy Jork, 25 maja 2023 r.

Caroline Copeland, która jest autorką badania, twierdzi, iż rządzący muszą podjąć odpowiednie kroki już teraz, aby zapobiec śmierci, spowodowanej zażywaniem ksylazyny w Europie. Według niej dostępne powinny być tanie testy narkotykowe, a pracownicy służby zdrowia powinni być świadomi, iż przewlekłe owrzodzenia skóry są oznaką dożylnego stosowania narkotyku.

Współautor badania, Adam Holland z Uniwersytetu w Bristolu, twierdzi, iż rosnące zagrożenie ze strony ksylazyny wzmocnia potrzebę ponownego przyjrzenia się karnym przepisom antynarkotykowym.

— Musimy rozszerzyć zakres interwencji dla osób zażywających narkotyki, w tym tworzyć więcej ośrodków kontroli narkotyków i ośrodków zapobiegania przedawkowaniu, aby zapewnić im możliwości, których potrzebują, aby wyzdrowieć — podkreśla Holland.

Idź do oryginalnego materiału