Największa w historii Ontario konfiskata broni palnej

bejsment.com 1 miesiąc temu

OPP i Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych rozpracowali „korytarz przemytu broni palnej”, co doprowadziło do największej konfiskaty kradzionej broni w historii Ontario.
Policja prowincji Ontario twierdzi, iż wspólne śledztwo z władzami Stanów Zjednoczonych doprowadziło do największej w historii prowincji kradzieży broni krótkiej i karabinów szturmowych. Według policji 274 nielegalne sztuki broni palnej skonfiskowano w ramach Projektu Saxom, śledztwa prowadzonego przez OPP w Ontario oraz Dual Approach, śledztwa prowadzonego pod przewodnictwem USA przez biuro terenowe Homeland Security Investigation (HSI) w Buffalo.
Policja podała, iż 168 sztuk broni przeznaczonej na czarny rynek Kanady zostało przejętych przez śledczych w USA, a 106 przez organy ścigania w Ontario. Agent specjalny HSI Buffalo Matthew Scarpino, który kierował Dual Approach, powiedział, iż celem śledztwa, które wszczęto jesienią 2023 r., było rozbicie „międzynarodowej organizacji przestępczej” działającej między Stanami Zjednoczonymi a Kanadą.
HSI twierdzi, iż główny podejrzany w sprawie udał się na Florydę, aby zdobyć broń. „Siatka przestępcza próbowała stworzyć korytarz przemytu broni palnej ze Stanów Zjednoczonych, w szczególności z Florydy, do Ontario w Kanadzie, wykorzystując międzynarodowe przejścia graniczne w Buffalo w regionie Niagara” – powiedział Scarpino podczas konferencji prasowej w siedzibie OPP w Orillia w czwartek.
Śledztwo obejmowało wiele tajnych operacji i ostatecznie doprowadziło do aresztowania mężczyzny podwójnego obywatelstwa amerykańsko-kanadyjskiego, który według policji miał podróżować na Florydę specjalnie w celu przemytu broni do Kanady.
Po drugiej stronie granicy prowincyjna jednostka OPP ds. egzekwowania prawa ds. broni wszczęła śledztwo na początku 2023 r. „Projekt Saxom skupiał się na infiltracji grupy osób, które próbowały handlować bronią palną na obszarze Greater Toronto Area” – powiedział reporterom na czwartkowej konferencji prasowej OPP Det.-Insp. Lee Fulford. „Zidentyfikowano dodatkowych podejrzanych należących do kilku siatek przestępczych”.
Według Fulforda policja ostatecznie zidentyfikowała pięć odrębnych siatek przestępczych zajmujących się handlem nielegalną bronią w regionie. W Ontario wykonano 17 nakazów przeszukania w regionach GTA i Niagara, w wyniku których skonfiskowano zarówno broń, jak i narkotyki. W związku ze śledztwem OPP aresztowano szesnastu podejrzanych, a jeden wciąż pozostaje na wolności. Do tej pory w związku z Projektem Saxom postawiono 279 zarzutów.
Fulford powiedział, iż spośród ponad 100 sztuk broni palnej skonfiskowanej w Ontario 88 to nielegalne pistolety, w tym broń typu AK i AR. Zauważył, iż część broni została przystosowana do strzelania amunicją automatyczną. Zdecydowana większość broni skonfiskowanej w Ontario pochodziła ze Stanów Zjednoczonych. „Niepokojąca była szybkość, z jaką broń palna była odsprzedawana po wejściu na teren prowincji” – powiedział Fulford. „Nasze dochodzenie wykazało, iż dostawcy broni otrzymywali listy broni dostępnej w sprzedaży. W takie sytuacji w ciągu kilku dni, a czasem choćby godzin, cała nielegalna broń zostaje sprzedana”.
Według OPP w ramach Projektu Saxom przejęto 1700 sztuk amunicji, a także duże ilości metamfetaminy, fentanylu o dużej mocy, kokainy, heroiny i grzybów halucynogennych.
Idź do oryginalnego materiału