Na ulicach miast i miejscowości oraz w domach prywatnych powiewają już biało–czerwone flagi

2 tygodni temu

Przed nami majowe święta. Na ulicach miast i miejscowości oraz w domach prywatnych powiewają już biało–czerwone flagi.

Jednak przed wywieszeniem biało–czerwonej warto przypomnieć sobie podstawowe zasady eksponowania polskich barw, mówi mł. asp. Maciej Ślusarczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

– Musimy zadbać o to, aby eksponowana flaga nie była postrzępiona. Musi być czysta i nie może dotykać ziemi. Nie należy umieszczać na niej napisów – zaznacza Maciej Ślusarczyk.

Barwy i symbole narodowe w Polsce określa artykuł 28. Konstytucji RP. Ich szczegóły opisuje natomiast kilkukrotnie nowelizowana ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, flagę lub inny znak państwowy grozi grzywna, kara ograniczenia wolności, albo kara więzienia do roku.

Zarówno biel, jak i czerwień na polskiej fladze odpowiadają kolorystyce godła państwowego, którym jest orzeł biały na czerwonym tle. Biały kolor w heraldyce, czyli nauce o herbach oznacza srebro, a także wodę oraz czystość. Natomiast czerwień jest symbolem ognia, krwi oraz waleczności i odwagi. Po raz pierwszy, biel i czerwień zostały uznane za barwy narodowe 3 maja 1792 roku, w pierwszą rocznicę uchwalenia przed Sejm Wielki Konstytucji Trzeciomajowej.



Idź do oryginalnego materiału