Zwyciężył zdrowy rozsądek. Myśliwi przebywający na terenach podmokłych NIE mogą być karani za posiadanie amunicji ołowianej.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) doprecyzował zasady dotyczące zakazu stosowania ołowiu na terenach podmokłych. Wyrok ostatecznie zamyka możliwość karania myśliwych za posiadanie amunicji ołowianej bez dowodu jej nielegalnego użycia!
Domniemanie niewinności
Teoretycznie myśliwi polujący na kaczki, który w kieszeni miał przypadkowo amunicję zawierającą ołów mógł zostać ukarany. Nasze środowisko mocno protestowało i wymusiło interpretację, w której wyjaśniono, iż łowca może posiadać amunicję zawierającą ołów, jeżeli w tym samym czasie poluje na inne gatunki ptaków, które nie bytują w środowisku wodno-błotnym.
Na wniosek stowarzyszenia Firearms United Network Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie w sprawie europejskiego rozporządzenia zabraniającego używania śrutu ołowianego na terenach podmokłych lub w ich pobliżu. Trybunał opowiedział się za wyważonym i racjonalnym stosowaniem rozporządzenia…
Dowody a nie pomówienia
Zgodnie z wyrokiem sam fakt posiadania amunicji ołowianej w pobliżu terenów podmokłych nie wystarczy, aby zakładać domniemanie jej nielegalnego użycia. adekwatny organ musi przedstawić dowód na to, iż myśliwy faktycznie użył amunicji zawierającej ołów nad wodą.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zakwestionował również definicję terenów podmokłych. Teraz ograniczenia dotyczą wyłącznie siedlisk wykorzystywanych przez ptaki wodne, z wyłączeniem rowów, tymczasowych kałuż oraz innych podobnych obszarów. Doprecyzowanie to wzmacnia spójność przepisów i ogranicza zakres ich stosowania.
Zwycięstwo myśliwych
Doprecyzowanie przepisów eliminuje potencjalne źródło nieporozumień i nieuzasadnionych sankcji dla myśliwych. TSUE tym samym wprowadziło równowagę pomiędzy ochroną środowiska, a obroną wolności jednostki.
To bez wątpienia istotny krok w pogodzeniu działalności człowieka z ochroną różnorodności biologicznej oraz poszanowania naszego europejskiego systemu prawnego, w którym nadrzędną zasadą jest domniemanie niewinności!